September 30, 2023

AC Milan To Join Sports Crypto Movement With Launch Of $ACM Fan Token

Italian football giants AC Milan, in partnership with fintech blockchain company Chiliz, have announced plans to launch an $ACM Fan Token on the fan engagement and rewards platform Socios.com in the coming weeks.

FanTokenNews.com - AC Milan To Join Sports Crypto Movement With Launch Of $ACM Fan Token.

FanTokenNews.com - AC Milan To Join Sports Crypto Movement With Launch Of $ACM Fan Token.

[EN – English]

Italian football giants AC Milan, in partnership with fintech blockchain company Chiliz, have announced plans to launch an $ACM Fan Token on the fan engagement and rewards platform Socios.com in the coming weeks.

AC Milan is among the most successful clubs of all time, with 18 FIFA and UEFA trophies to their name in addition to 18 Serie A titles and a massive global fanbase estimated at 450 million, including a significant following throughout Asia.

$ACM Fan Token owners will be able to access a wide range of benefits including the right to vote in multiple club decisions each season, VIP rewards & experiences, exclusive club and sponsor promotions, games, competitions and ‘super-fan’ recognition.

The club joins a list of 19 major sporting organizations who have partnered with Socios.com to launch Fan Tokens, including FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AS Roma, Atlético de Madrid, Galatasaray and Trabzonspor. Leading esports organizations Team Heretics, NAVI, OG and Alliance have all launched Fan Tokens on the platform, while UFC have signed a global fan engagement agreement and fellow MMA organisation the Professional Fighters League will launch a Fan Token in the coming months. More major clubs are set to launch Fan Tokens in the near future.

Powered by the utility token Chiliz $CHZ, Socios.com is one of the most active non-financial, consumer-facing mainstream blockchain products in the world. In just over a year it has been downloaded by more than 450,000 people, over 14M Fan Tokens have been sold, and over 700,000 votes registered on the blockchain. In total, Fan Tokens have generated over $30M USD for clubs and partners in a little over 12 months. In late December and early January several Fan Tokens were listed on major global exchanges driving significant activity, with $PSG and $JUV trading volumes hitting a 24 hour high of nearly $300M in late December.

Fans who purchased ‘Milan Devils’ Tokens using Socios.com pre-sale feature Locker Room will have their tokens transformed into $ACM Fan Tokens upon launch. Locker Tokens for Manchester Bluand The Galácticos have been sold out.

Casper Stylsvig, Chief Revenue Officer of AC Milan said: “We are happy to join hands with Socios.com and welcome them to our family as a global partner. This partnership allows us to give our 450 million fans across the world another exciting way to interact with AC Milan, which is particularly important under the current circumstances created by the Covid-19 pandemic.

As an innovative Club, one of our focus areas is modernization and this partnership helps us complete another important step in that direction.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com said: “I’m delighted to welcome AC Milan and their 450 million fans from across the world to Socios.com.

Fans of the I Rossoneri will be able to enjoy unprecedented engagement with their favourite team, influencing the club in polls, accessing VIP rewards, exclusive promotions, chat forums and much more.

The AC Milan partnership is a great start to a year in which we will work harder than ever on our mission to fully establish Fan Tokens as the ultimate fan engagement tool and as a powerful new revenue generator for the sports industry.”

.

To start trading (buy/sell) $ACM fan token once it is listed, and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

İtalyan futbol devi AC Milan, fintech blokzinciri şirketi Chiliz ile ortaklık kurarak, önümüzdeki haftalarda taraftar etkileşimi ve ödül platformu Socios.com’da $ACM Fan Token başlatma planlarını duyurdu.

AC Milan, 18 FIFA ve UEFA kupasının yanı sıra 18 Serie A şampiyonluğuna ve Asya’da önemli bir takipçi kitlesi de dahil olmak üzere 450 milyon olarak tahmin edilen devasa bir küresel taraftar kitlesine sahip ve tüm zamanların en başarılı futbol kulüpleri arasında yer alıyor.

$ACM Fan Token sahipleri, her sezon birden fazla kulüp kararında oy kullanma hakkı, VIP ödüller ve deneyimler, özel kulüp ve sponsor promosyonları, oyunlar, yarışmalar ve “‘süper taraftar” özelliği dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlara erişebilecekler.

Kulüp, FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AS Roma, Atlético de Madrid, Galatasaray ve Trabzonspor dahil olmak üzere Fan Token’larını başlatmak için Socios.com ile ortaklık kuran 20 büyük spor organizasyonunun arasına katılıyor. Önde gelen e-spor organizasyonları Team Heretics, NAVI, OG ve Alliance platformda Fan Token başlatırken, UFC küresel bir taraftar etkileşimi anlaşması imzaladı ve diğer MMA organizasyonu Professional Fighters League, önümüzdeki aylarda bir Fan Token yayınlayacak. Yakın gelecekte daha fazla büyük kulüp Fan Token’larını piyasaya sürecek.

Yardımcı token Chiliz $CHZ tarafından desteklenen Socios.com, dünyadaki en aktif finansal olmayan, tüketici odaklı ana akım blok zincir ürünlerinden biridir. Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde 450.000’den fazla kişi tarafından indirildi, 14 milyondan fazla Fan Token satıldı ve blok zincirine 700.000’den fazla oy kaydedildi. Toplamda, Fan Token’lar 12 aydan biraz daha uzun bir süre içinde kulüpler ve ortaklar için 30 milyon ABD dolarının üzerinde gelir sağladı. Aralık ayının sonlarında ve Ocak ayının başlarında, büyük küresel borsalarda birkaç Fan Token listelendi ve $PSG ve $JUV işlem hacimleri Aralık sonunda 24 saatlik süre içerisinde 300M $’a yaklaştı.

Socios.com ön satış özelliği olan Soyunma Odası kullanarak “Milan Devils” Token satın alan taraftarların token’ları lansman sırasında $ACM Fan Token’lara dönüştürülecektir. Manchester Blue ve The Galacticos Dolap Token’ları tükenmiştir.

AC Milan Baş Gelir Sorumlusu Casper Stylsvig: “Socios.com ile güçlerimizi birleştirmekten ve onları ailemizde küresel bir ortak olarak ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık, dünyanın dört bir yanındaki 450 milyon taraftarımıza, özellikle Covid-19 pandemisinin sebep olduğu koşullar altında önemli olan AC Milan ile etkileşim açısından başka bir heyecan verici yol sunmamızı sağlıyor.”

Chiliz ve Socios CEO & Kurucusu Alexandre Dreyfus: “AC Milan’ı ve dünyanın dört bir yanından 450 milyon taraftarını Socios.com’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum.”

AC Milan ortaklığı, Fan Token’ları nihai taraftar etkileşim aracı ve spor endüstrisi için güçlü bir yeni gelir kaynağı olarak tam anlamıyla oluşturma misyonumuz doğrultusunda her zamankinden daha çok çalışacağımız bir yıl için harika bir başlangıç.”

.

Listelendiği zaman $ACM ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk