September 30, 2023

Atletico De Madrid ($ATM) and AS Roma ($ASR) Fan Tokens Listed On Paribu.com

Fintech blockchain company Chiliz have announced the listing of the Atletico de Madrid ($ATM) and AS Roma ($ASR) Fan Tokens on leading Turkish cryptocurrency exchange Paribu.

FanTokenNews.com - Paribu Listed Atletico De Madrid ($ATM) and AS Roma ($ASR) Fan Tokens.

FanTokenNews.com - Paribu Listed Atletico De Madrid ($ATM) and AS Roma ($ASR) Fan Tokens.

[EN – English]

Fintech blockchain company Chiliz have announced the listing of the Atletico de Madrid ($ATM) and AS Roma ($ASR) Fan Tokens on leading Turkish cryptocurrency exchange Paribu.

As of today, fans and crypto enthusiasts will be able to buy $ATM and $ASR Fan Tokens through Paribu, one of the biggest Turkish cryptocurrency exchange platform with 1.5 million users, using Turkish Lira (TL).

$ATM and $ASR join the Fan Tokens for Turkish clubs Galatasaray ($GAL) and Tranzonspor ($TRA) on the platform. The Fan Tokens for Paris Saint Germain ($PSG) and Juventus ($JUV) were listed on Paribu in December of last year.

Fan Tokens are digital assets that allow owners to access benefits on the fan engagement app Socios.com, including voting in club polls, VIP rewards, exclusive promotions, games and chat forums.

A total of 20 sporting organisations have partnered with Socios.com to launch Fan Tokens, including the aforementioned clubs and the likes of FC Barcelona, AC Milan and Istanbul Basaksehir in Turkey. More major clubs are poised to launch Fan Tokens on Socios.com, including many more in Turkey. The total Fan Token market cap currently stands at $200M USD.

Socios.com recently opened a new Turkish office and plan to recruit up to 20 staff to increase their presence in the market significantly.

Yasin Oral, CEO of Paribu said: “Socios.com has done very important work with clubs so far and has ensured the integration of fans with their clubs. With fan tokens, fans can have a say in club decisions and support their teams in this way. This makes sports fans the supporters of tomorrow. Users will now be able to purchase $GAL, $TRA, $JUV and $PSG, as well as $ATM and $ASR in Paribu, and perform their transactions 24/7 without interruption.”

Altug Ozturk, Director of Socios.com Turkey said: “We’re delighted to strengthen our relationship with Paribu by adding two more Fan Tokens from world famous clubs to those already listed on the platform.

These latest listings will further increase trading opportunities in the growing Fan Token ecosystem on Paribu.”

.

To start trading (buy/sell) $ASR$ATM and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Türkiye’nin lider kripto para işlem platformu Paribu, fintech blokzinciri şirketi Chiliz ile ortaklık kurarak Atletico de Madrid ($ATM) ve AS Roma ($ASR) Fan Token’larının listelendiğini duyurdu.

Bugünden itibaren taraftarlar ve kripto meraklıları, spor ve eğlence için dijital para birimi olan Chiliz $CHZ kullanarak $ATM ve $ASR Fan Token satın alabilecekler. Günlük işlem hacmi 1 milyar doları aşan Paribu, 1,5 milyon kullanıcıya hizmet veriyor.

$ATM ve $ASR, platformdaki Galatasaray ($GAL) ve Trabzonspor ($TRA) Fan Token’ların arasına katılıyor. Paris Saint Germain ($PSG) ve Juventus ($JUV) Fan Token’lar, geçen yılın aralık ayında Paribu’da listelendi.

Fan Token’lar, token sahiplerinin taraftar etkileşimi ve ödül uygulaması Socios.com’daki kulüp oylamalarında oy kullanma, VIP ödülleri, özel promosyonlar, oyunlar ve sohbet odaları dahil olmak üzere benzersiz avantajlara erişmesine olanak tanıyan dijital varlıklardır.

Yukarıda belirtilen Türk kulüpleri ve FC Barcelona, AC Milan ve İstanbul Başakşehir gibi toplam 20 spor organizasyonu Fan Token başlatmak için Socios.com ile ortaklık kurdu. Socios.com’da Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından daha fazla büyük kulüp Fan Token yayınlamaya hazırlanıyor. Toplam Fan Token piyasa değeri şu anda 200M USD seviyesinde seyrediyor.

Socios.com, kısa süre önce yeni bir Türkiye ofisi açtı ve pazardaki varlığını önemli ölçüde artırmak için 20’ye yakın personel istihdam etmeyi planlıyor.

Paribu CEO’su Yasin Oral, “Socios.com bugüne dek kulüplerle çok önemli çalışmalar yaptı ve taraftarların kulüpleriyle entegrasyonunu sağladı. Taraftar token’ları ile taraftarlar kulüp kararlarında söz sahibi olabiliyor, takımlarını bu yolla destekleyebiliyor. Bu da sporseverleri yarının taraftarı haline getiriyor. Kullanıcılar artık Paribu’da $GAL, $TRA, $JUV ve $PSG’nin yanı sıra $ATM ve $ASR alabilecek, işlemlerini 7/24 kesintisiz yapabilecek” dedi.”

Socios Türkiye Direktörü Altuğ Öztürk, “Platformda halihazırda listelenmiş dünyaca ünlü kulüplerden iki Fan Token daha ekleyerek Paribu ile ilişkimizi güçlendirmekten mutluluk duyuyoruz.

Bu son listelemeler, Paribu’da hızla büyüyen Fan Token ekosistemindeki ticaret fırsatlarını daha da artıracaktır” ifadelerini kullandı.”

.

$ASR, $ATM ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemlerini yapmak için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk