September 30, 2023

Club Universidad de Chile To Launch $UCH Fan Token On Socios.com

Universidad de Chile in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $UCH Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

FanTokenNews.com - Club Universidad de Chile Launches $UCH Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - Club Universidad de Chile Launches $UCH Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

Universidad de Chile in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $UCH Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

Universidad de Chile are one of the most successful football clubs in Chile and South America, with 18 league title wins, six of which have come in the last 10 years. The club also went undefeated to win the Copa Sudamericana in 2011 and have reached the semi-finals of the Copa Libertadores on four separate occasions, most recently in 2012.

$UCH Fan Tokens will give owners many benefits, including the right to vote in Universidad de Chile polls. Fan Token owners can also connect with other fans in Socios Chat, look forward to VIP rewards, compete in leaderboards to be crowned the number one fan in their region/country and enjoy exclusive club and sponsor promotions.

The maximum supply of $UCH Fan Tokens will be 5 million, with a limited number to be made available at a fixed price of 1.25 US Dollar in the initial flash sale. The date of the sale will be revealed soon. $UCH Fan Tokens will be available sometime after the flash sale on both Socios.com app and Chiliz Exchange, but price will then be determined by demand.

Universidad de Chile will become the first Chilean club to join the Socios.com platform and the second South American club. Argentinian club CA Independiente launched their Fan Token last August.

Additional Socios.com partners include FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Apollon Limassol, İstanbul Başakşehir, BSC Young Boys, Sint-Truidense V.V, and esports organisations, NAVI, Team Heretics, Team Alliance and OG. Socios.com also has a global fan engagement partnership with UFC, while the Professional Fighters League (PFL) will launch a Fan Token early next year. Additional partnership announcements are expected before the end of the year.

Ignacio Asenjo, General Manager of Universidad de Chile said “We are very happy to be part of the Socios.com platform, joining other great clubs from around the world. Increasing interaction and participation for our fans is very important to us.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com said: “We’re delighted to announce that Universidad de Chile, a club with a rich history of success both on the domestic scene and in South American football, will become the first Chilean club to launch a Fan Token.”

.

To start trading (buy/sell) $UCH fan token once it is listed, and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Şili futbol kulübü Universidad de Chile ile Chiliz, blokzincir tabanlı taraftar etkileşim ve ödüllendirme uygulaması olan Socios.com üzerinde $UCH Fan Tokenlarını çıkarmak için anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Universidad de Chile, altısı son 10 yılda elde edilen 18 lig şampiyonluğu ile Şili ve Güney Amerika’daki en başarılı futbol kulüplerinden biridir. Kulüp ayrıca 2011’de Copa Sudamericana’yı namağlup bir şekilde kazandı ve en son 2012’de olmak üzere dört Copa Libertadores yarı finali oynadı.

$UCH Fan Token’lar, token sahiplerine Universidad de Chile oylamalarında oy kullanma hakkı da dahil olmak üzere birçok fayda sağlayacak. Fan Token sahipleri ayrıca Socios Sohbet’teki diğer taraftarlarla bağlantı kurabilir, VIP ödüllere erişebilir, bölgelerindeki / ülkelerindeki bir numaralı taraftar olarak taçlandırılmak için liderlik tablolarında rekabet edebilir ve özel kulüp ve sponsor promosyonlarının keyfini çıkarabilir.

Toplam arzı 5 Milyon adet olacak $UCH Fan Tokenları kısıtlı ilk satışında fiyatı 1.25 Dolar ‘dan taraftarlara sunulacak. Bu satışın ne zaman yapılacağı ayrıca duyurulacak. Bu satıştan belli bir süre sonra taraftarlar tekrar Socios.com uygulaması üzerinden veya Chiliz Borsasından $UCH token alabilecekler ama bu sefer fiyat arz-talep dengesine göre belirlenen piyasa fiyatından olacak.

Universidad de Chile, Socios.com platformuna ve ilk Şilili ve ikinci Güney Amerikalı kulüp olacak. Arjantin kulübü CA Independiente, geçen Ağustos ayında Fan Token’larını piyasaya sürdü.

Socios.com Fan Token ortakları arasında FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, İstanbul Başakşehir, CA Independiente, Apollon Limassol gibi takımlar ve e-spor organizasyonları NAVI, Team Heretics, Team Alliance ve OG yer alıyor. Socios.com’un ayrıca UFC ile küresel bir taraftar etkileşimi ortaklığı bulunuyor ve Professional Fighters League (PFL) ise önümüzdeki yılın başlarında Fan Token’larını yayınlayacak. Yıl sonundan önce daha fazla ortaklık duyurularının yapılması bekleniyor.

Universidad de Chile Genel Müdürü Ignacio Asenjo “Socios.com platformunun bir parçası olmaktan ve dünyanın dört bir yanından diğer büyük kulüplerin arasına katılmaktan çok mutluyuz. Taraftarlarımız için etkileşimi ve katılımı artırmak bizim için çok önemli.”

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “Hem ülke içinde hem de Güney Amerika futbolunda büyük bir başarı geçmişine sahip olan Universidad de Chile’nin bir Fan Token başlatan ilk Şili kulübü olacağını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

.

Listelendiği zaman $UCH ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk