September 30, 2023

Fortuna Sittard Announce Plans to Launch Fan Token on Socios.com

Fortuna Sittard, in partnership with fintech blockchain company Chiliz, have announced plans to launch $FOR Fan Token on the blockchain-based fan engagement and rewards platform Socios.com in the coming months.

FanTokenNews.com - Fortuna Sittard Launches $FOR Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - Fortuna Sittard Launches $FOR Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

Fortuna Sittard, in partnership with fintech blockchain company Chiliz, have announced plans to launch $FOR Fan Token on the blockchain-based fan engagement and rewards platform Socios.com in the coming months.

Fortuna Sittard have consistently embraced digital innovation, becoming the first club in the Netherlands to launch an integrated app where you can buy your match tickets from and the first club to use WhatsApp as a communication tool with their fans.

$FOR Fan Tokens will massively increase the club’s ability to engage with its supporters, with fans able to access a wide range of benefits, including the right to vote in multiple club decisions each season, VIP rewards & experiences, exclusive club and sponsor promotions, games, competitions and ‘super-fan’ recognition.

The club joins a list of 22 major sporting organizations who have partnered with Socios.com to launch Fan Tokens, including FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AC Milan, AS Roma, Atlético de Madrid, Galatasaray and Trabzonspor. Leading esports organizations Team Heretics, NAVI, OG and Alliance have all launched Fan Tokens on the platform, while UFC have signed a global fan engagement agreement and fellow MMA organisation the Professional Fighters League will launch a Fan Token in the coming months. More major clubs are set to launch Fan Tokens in the near future.

Powered by the utility token Chiliz $CHZ, Socios.com is one of the most active non-financial, consumer-facing mainstream blockchain products in the world and in just over a year it has been downloaded by more than 500,000 people.

Fan Tokens generated over $30M USD in revenue in 2020 that was shared with Socios.com clubs and partners. In late December and early January several Fan Tokens were listed on major global exchanges, including Binance, driving significant activity, with Paris Saint-Germain ($PSG) and Juventus ($JUV) trading volumes hitting a 24 hour high of $300M in late December.

Details on the launch date for the $FOR Fan Token, the price and the first poll will be revealed soon. The maximum supply of $FOR Fan Tokens will be 1 million.

Isitan Gun, chairman of Fortuna Sittard said: “We are really proud that Fortuna Sittard is the first Dutch team which launches a partnership with Chiliz. This initiative underlines our position and vision as a pioneer in introducing modern practices in our league. We believe that involving our fans in our policy throughout the innovative platform Socios will create a good basis for future decisions. Especially during this time we believe it’s important to keep in touch with our fans”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com, said: “Fortuna Sittard have consistently embraced digital innovation in order to increase engagement with their fans, so the decision to launch a Fan Token is the next natural step.

Fans can look forward to many more ways to engage with their favourite club as soon as the $FOR Fan Token launches, getting the opportunity to influence the club in polls, access VIP rewards, exclusive promotions, chat forums and much more on Socios.com.”

.

To start trading (buy/sell) $FOR fan token once it is listed, and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Fortuna Sittard, fintech blokzinciri şirketi Chiliz ile ortaklık kurarak, önümüzdeki aylarda blokzinciri tabanlı taraftar etkileşimi ve ödül platformu Socios.com’da $FOR Fan Token piyasaya sürme kararlarını duyurdu.

Fortuna Sittard sürekli olarak dijital yeniliği benimsedi ve maç biletlerinizi satın alabileceğiniz entegre bir uygulama geliştirerek ve WhatsApp’ı taraftarlarıyla bir iletişim aracı olarak kullanarak Hollanda’da bir ilki gerçekleştirdi.

$FOR Fan Token ’lar, kulübün taraftarlarıyla etkileşim kurma yeteneğini büyük ölçüde artıracak ve taraftarlar, her sezon birden fazla kulüp kararında oy kullanma hakkı, VIP ödülleri ve deneyimleri, özel kulüp ve sponsor promosyonları, oyunlar, yarışmalar ve ‘süper taraftar’ özelliği dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlara erişebilecek.

Kulüp, FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AC Milan, AS Roma, Atlético de Madrid, Galatasaray ve Trabzonspor dahil olmak üzere Fan Token başlatmak için Socios.com ile ortaklık kuran 22 büyük spor organizasyonunun arasına katılıyor. Önde gelen e-spor organizasyonları Team Heretics, NAVI, OG ve Alliance platformda Fan Token’larını başlatırken, UFC küresel bir taraftar katılım anlaşması imzaladı ve diğer MMA organizasyonu, Professional Fighters League önümüzdeki aylarda bir Fan Token yayınlayacak. Yakın gelecekte daha fazla büyük kulüp Fan Token’larını piyasaya sürecek.

Socios.com mobil uygulaması, dünyadaki en aktif finansal olmayan, tüketiciye odaklı ana akım blokzincir ürünlerinden biridir ve bir yıldan biraz uzun bir süre içinde 500.000’den fazla kişi tarafından indirilmiştir.

Fan Token ’lar, 2020 ‘de Socios.com kulüpleri ve ortaklarıyla paylaşılan 30 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Aralık ayı sonlarında ve Ocak ayının başlarında, birkaç Fan Token lider borsa Binance dahil dünyanın önde gelen borsalarında listelendi ve Paris Saint-Germain ($PSG) ve Juventus ($JUV) Fan Token ’larının işlem hacimleri 300 milyon dolara ulaştı.

$FOR Fan Token lansman tarihi, fiyatı ve ilk oylamanın ayrıntıları yakında açıklanacak ve $FOR için maksimum arz 1 milyon olacaktır.

Fortuna Sittard Başkanı Işıtan Gün bu ortaklığı “Fortuna Sittard’ın Chiliz ile ortaklık kuran ilk Hollandalı ekip olmasıyla gerçekten gurur duyuyoruz. Bu girişim, ligimizde modern uygulamaları tanıtmada öncü olarak konumumuzun ve vizyonumuzun altını çiziyor. Yenilikçi platform Socios aracılığıyla taraftarlarımızı politikamıza dahil etmenin gelecekteki kararlar için iyi bir temel oluşturacağına inanıyoruz. Özellikle bu süre zarfında taraftarlarımızla iletişim halinde olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.” sözleriyle yorumladı.

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus ise, “Fortuna Sittard, taraftarlarıyla olan etkileşimini artırmak için sürekli olarak dijital yeniliği benimsedi, bu nedenle bir Fan Token başlatma kararı bu doğrultudaki bir sonraki adımları olacak.

Taraftarlar, $FOR Fan Token yayınlanır yayınlanmaz Socios.com’da favori kulüpleriyle etkileşim kurma, oylamalarda kulübü etkileme, VIP ödülleri, özel promosyonlar, sohbet odaları ve çok daha fazlasına erişme fırsatı elde etmenin keyfini çıkarabilecekler.” ifadelerini kullandı.

.

Listelendiği zaman $FOR ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk