September 30, 2023

FTO and First Poll for OG Starts Today

Fan Token of world-famous e-sport team OG goes on sale today on Socios.com App for 1 USD per token.

FanTokenNews.com - $OG Fan Tokens are Available on Socios.com

FanTokenNews.com - $OG Fan Tokens are Available on Socios.com

[EN – English]

OG became the first e-sport team to issue Fan Tokens on fan engagement & rewards app Socios.com. Formed in 2015, OG has been a competitive force in Dota 2. The team, long dominant at the game’s highest levels, became the first and only organization to capture victory in The International twice in 2018 and 2019. Today OG Fan Tokens ($OG) goes on sale on Socios.com App. It will be priced at 1 USD, and the total supply is 5 Million. In order to buy OG Fan Tokens ($OG), fans must use Chiliz ($CHZ), the digital currency of Socios.com. Fans can buy $CHZ on the Socios.com app using credit card, or they can transfer from a digital wallet. $CHZ is listed on many of the world’s largest cryptocurrency exchanges.

The first OG poll on fan engagement & rewards app Socios.com is open, meaning fans of the esports giants now have an incredible new way to engage with the team. For this first poll, OG are asking fans to choose which in-game banner will be used by the team’s DOTA 2 Roster this season and in The International. OG became the first esports fans in the world to influence their team by using Fan Tokens.

.

To start trading (buy/sell) $OG once listed, and fan tokens of other available teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

OG ve taraftar paylaşım ve ödüllendirme uygulaması Socios.com bugün bir ilki gerçekleştirdi. OG taraftarlarıyla etkileşim için Fan Token çıkaran ilk e-spor takımı oldu. 2015 yılında kurulan OG Dota 2’de ciddi bir güç ve ayrıca The International’da peşpeşe (2018 ve 2019) iki kere şampiyon olan ilk takım. $OG taraftar tokenlarının satışı bugün Socios.com uygulaması üzerinden başladı. $OG, FTO (Fan Token Offering – Fan Token Arzı) sürecinde, tanesi 1 USD’den satışa çıktı ve toplam arz miktarı ise 5 Milyon adet. OG Fan Tokenlarını ($OG) almak isteyenler bunu Chiliz ($CHZ) vasıtasıyla yapabilecekler. Taraftarlar Chiliz ($CHZ) satın alma işlemlerini Socios.com mobil uygulamasından yapabilecekleri gibi, başka yerel veya global kriptopara borsalarından aldıkları $CHZ tokenları da Socios.com uygulamasındaki cüzdanlarına aktarabilecekler.

OG’nin taraftarıyla etkileşimini sağlayacak ilk oylaması da bugün Socios.com üzerinden başladı. Bu ilk oylama için OG taraftarlarına bu sezon DOTA 2 ve The International listelemelerinde kullanılacak sembolü/bayrağı seçtirecek. Bu oylamaya katılmak için OG taraftarlarının $OG Fan Token almaları gerekmekte. $OG ve mevcut diğer fan tokenları almak/satmak (trade) için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk