September 30, 2023

İstanbul Başakşehir To Launch $IBFK Fan Token On Socios.com

İstanbul Başakşehir, in partnership with Chiliz ($CHZ) have announced that they will launch their $IBFK Fan Token on Socios.com before the end of the year. The agreement covers both the club’s football team and İstanbul Başakşehir Esports.

FanTokenNews.com - İstanbul Başakşehir Launches $IBFK Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - İstanbul Başakşehir Launches $IBFK Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

İstanbul Başakşehir, in partnership with Chiliz ($CHZ) have announced that they will launch their $IBFK Fan Token on Socios.com before the end of the year. The agreement covers both the club’s football team and İstanbul Başakşehir Esports.

The club, which is just six years old, won the Turkish Süper Lig for the first time and also made it to the last 16 of the UEFA Europa League last season. On November 4th of 2020, they won their first ever Champions League fixture beating Manchester United 2–1.

$IBFK holders will be able to influence club decisions, voting in many polls each season on Socios.com and earning rewards linked to the club, including innovative digital experiences and real-life activations, such as meeting players and watching games as a VIP when fans return to the stadiums.

Fan Token holders can also look forward to digital and real-life rewards, VIP experiences and a host of club and sponsor related discounts. A Leaderboard feature, allowing fans to compete to become the number 1 fan in their region/country will be launched in the near future as will a Chat feature.

İstanbul Başakşehir ($IBFK) will become the third Turkish club to join the Socios.com platform, following Galatasaray and Trabzonspor. Socios.com are also primed to open an İstanbul based office with an initial staff of 20 as they work towards their stated aim of delivering 100 Million Turkish Lira to the country’s sports industry.

Additional Socios.com partners include FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, CA Independiente, Apollon Limassol, BSC Young Boys, Sint-Truidense V.V and esports organisations, NAVI, Team Heretics and OG. Socios.com also has a global fan engagement partnership with UFC, while the Professional Fighters League (PFL) will launch a Fan Token early next year. Many more clubs, including Turkish teams, are set to join the Socios.com platform before the end of the year as well leading IPs from sports and entertainment.

The maximum supply of $IBFK Fan Tokens will be 3 million, with a limited number to be made available at a fixed price of 10 Turkish Lira in the initial flash sale. The date of the sale will be revealed soon. $IBFK Fan Tokens will be available sometime after the flash sale on both Socios.com app and Chiliz Exchange, but price will then be determined by demand.

Mustafa Eröğüt, CEO of İstanbul Başakşehir said “I believe we have a lot in common with Socios.com; a young, successful, energetic and technology driven initiative. As a 6-year old Club, we’re always in search of new partnerships that can help both sides grow. Together with Socios.com, we look forward to offering innovative and fun ways for our new, fast growing global fan base to get to know and engage with us better.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com said: “İstanbul Başakşehir may not have been around for very long, but their burning ambition, together with strategic long-term planning and clear goals have seen the club transform into a real competitor on the domestic and more recently European football scene.”

“We too are relatively new to the scene, but we have clear goals and are working strategically towards our mission of establishing Fan Tokens as the next generation of transaction based engagement for sports fans both in Turkey and around the world every day.”

“ İstanbul Başakşehir are our third Turkish based club and our 18th partner overall. As our roster of clubs grows, so does the overall network effect of these partnerships. That means the sharing of technological innovations and, ultimately, a stronger all round product with better features for fans leading to increased revenues for all of our partner clubs .”

.

To start trading (buy/sell) $IBFK fan token once it is listed, and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

İstanbul Başakşehir, Chiliz ($CHZ) ile ortaklık kurarak, yılsonundan önce blockzincir tabanlı taraftar oylama ve ödül uygulaması Socios.com ’da $IBFK Taraftar Token çıkarmaya hazırlanıyor. Anlaşma futbol takımı ile birlikte Espor takımını da kapsıyor.

Türkiye’nin yeni ve son şampiyonu olan Başakşehir, geçtiğimiz hafta UEFA Şampiyonlar Ligi ’nde Dünya devi Manchester United ’ı 2–1 ile geçerek Şampiyonlar Ligi ’nde ilk galibiyetini aldı. Geçtiğimiz yıl UEFA Avrupa Ligi ’nde de ülkemizi başarı ile temsil eden Başakşehir, aldığı sonuçlarla Dünya’da adını hızla duyurmaya devam ederken, Socios ile yapacağı iş birliği ile pozitif büyümeyi hızlandırmayı planlıyor.

İş birliği kapsamında, $IBFK token sahipleri, her sezon Socios.com’daki birçok oylamada oy kullanabilecek, kulübün düzenleyeceği oylamalarda söz sahibi olabilecekler. Ayrıca taraftarlar stadyumlara döndüğünde yenilikçi dijital ve gerçek zamanlı deneyimler, VIP biletler, sponsor indirimleri gibi bir çok fırsatı içeren ödülleri kazanma şansına sahip olacaklar.

Taraftarların Socios.com’da İstanbul Başakşehir FK ile etkileşimlerine göre ödül puanları toplayacakları, bölgelerinde / ülkelerinde 1 numaralı taraftar olmak için rekabet etmelerine olanak tanıyan bir Liderlik Tablosu ve bir Sohbet özelliği de yakın gelecekte duyurulacak.

İstanbul Başakşehir ($IBFK), Galatasaray ve Trabzonspor’dan sonra Socios.com platformuna katılan üçüncü Türk kulübü olacak. Socios.com, ülkenin spor endüstrisine 100 Milyon Türk Lirası sağlama hedefini gerçekleştirebilmek adına İstanbul merkezli bir ofis açmaya da hazırlanıyor.

Socios.com Taraftar Token ortakları arasında FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol ve e-spor organizasyonları NAVI, Team Heretics ve OG yer alıyor. Professional Fighters League (PFL) geçtiğimiz günlerde Socios.com’da bir Taraftar Token çıkaran ilk profesyonel spor ligi olma planlarını açıklarken, İsviçre kulübü Young Boys ve Belçika ekibi STVV yakın gelecekte Taraftar Token’larını piyasaya sürecek. Türk takımları da dahil, spor ve eğlence dünyasından onlarca şirket, yıl sonundan önce Taraftar Token çıkarma hazırlığı içinde.

Toplam arzı 3 Milyon adet olacak $IBFK Fan Tokenları kısıtlı ilk satışta tanesi 10 TL ‘den taraftarlara sunulacak. Bu satışın ne zaman yapılacağı ayrıca duyurulacak. Bu satıştan belli bir süre sonra taraftarlar tekrar Socios.com uygulaması üzerinden veya Chiliz Borsasından $IBFK token alabilecekler ama bu sefer fiyat arz-talep dengesine göre belirlenen piyasa fiyatından olacak.

İstanbul Başakşehir CEO’su Mustafa Eröğüt: “Socios.com ile pek çok ortak noktamız olduğuna inanıyorum; genç, başarılı, enerjik ve teknoloji odaklı bir girişim. 6 yaşındaki bir kulüp olarak, her zaman her iki tarafın da büyümesine yardımcı olabilecek yeni ortaklıklar arayışındayız. Socios.com ile birlikte, yeni ve hızla büyüyen küresel taraftar kitlemizin bizi daha iyi tanıması ve etkileşim kurması için yenilikçi ve eğlenceli yollar sunmayı dört gözle bekliyoruz.”

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “İstanbul Başakşehir genç bir kulüp olabilir, ancak stratejik uzun vadeli planları ve net hedeflerle birlikte müthiş azimleri, kulübün Süper Lig ve daha yakın zamanda Avrupa futbol sahnesinde nasıl başarılı olabileceğini gösterdi.”

“Biz de bu alanda nispeten yeniyiz, ancak net hedeflerimiz var ve her gün hem Türkiye hem de dünyadaki spor tutkunları için yeni nesil işlem tabanlı etkileşim sağlayarak Taraftar Token’ları oluşturma misyonumuz için stratejik olarak çalışıyoruz.”

“İstanbul Başakşehir FK, Türkiye merkezli üçüncü kulübümüz ve toplamda 18. ortağımız. Ortaklarımızın sayısı büyüdükçe, bu ortaklıkların genel ağ etkisi de artıyor. Bu, teknolojik yeniliklerin paylaşılması ve nihayetinde taraftarlar için daha iyi özelliklere sahip daha güçlü, çok yönlü bir ürünü beraberinde getirir ve bu da tüm ortak kulüplerimiz için gelirlerin artmasını sağlar.”

.

Listelendiği zaman $IBFK ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk