September 30, 2023

Legia Warsaw will Become the First Polish Club to Launch a Fan Token on Socios.com

The reigning Polish champions Legia Warsaw, in partnership with fintech blockchain company Chiliz, have announced plans to launch a $LEG Fan Token on the blockchain-based fan engagement and rewards platform Socios.com in the coming months.

FanTokenNews.com - Legia Warsaw Launches $LEG Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - Legia Warsaw Launches $LEG Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

The reigning Polish champions Legia Warsaw, in partnership with fintech blockchain company Chiliz, have announced plans to launch a $LEG Fan Token on the blockchain-based fan engagement and rewards platform Socios.com in the coming months.

Legia Warsaw are the most successful Polish football club of all time, with a record 15 Ekstraklasa titles and will become the first Polish club to launch a Fan Token in order to increase engagement with their fanbase.

$LEG Fan Token owners will be able to access a wide range of benefits, including the right to vote in multiple club decisions each season, VIP rewards & experiences, exclusive club and sponsor promotions, games, competitions and ‘super-fan’ recognition.

The club joins a list of 21 major sporting organizations who have partnered with Socios.com to launch Fan Tokens, including FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AC Milan, AS Roma, Atlético de Madrid, Galatasaray and Trabzonspor. Leading esports organizations Team Heretics, NAVI, OG and Alliance have all launched Fan Tokens on the platform, while UFC have signed a global fan engagement agreement and fellow MMA organisation the Professional Fighters League will launch a Fan Token in the coming months. More major clubs are set to launch Fan Tokens in the near future.

Powered by the utility token Chiliz $CHZ, Socios.com is one of the most active non-financial, consumer-facing mainstream blockchain products in the world and in just over a year it has been downloaded by more than 500,000 people.

Fan Tokens generated over $30M USD in revenue in 2020 that was shared with Socios.com clubs and partners. In late December and early January several Fan Tokens were listed on major global exchanges, including Binance, driving significant activity, with Paris Saint-Germain ($PSG) and Juventus ($JUV) trading volumes hitting a 24 hour high of $300M in late December.

Details on the launch date for the $LEG Fan Token, the price and the first poll will be revealed soon. The maximum supply of $LEG Fan Tokens will be 5 million.

Dariusz Mioduski, CEO of Legia Warsaw, said:: “We are very proud that the global brand Socios.com has joined the group of our Legia partners. Pioneering solutions and new technologies, which additionally give our fans unique opportunities to actively participate in the life of our club, are the exact direction in which we want to develop.

We believe that the potential of the most popular sports brand in this part of Europe, which Legia Warsaw undoubtedly is, will allow Socios.com to gain many fans not only in Poland, but also in the international arena.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com, said: “We’re really pleased to welcome Legia Warsaw as our first Polish club partner.

Very soon Legia fans all around the world will have a new way to get closer to the club they love and will be able to influence the team in polls, access VIP rewards, exclusive promotions, chat forums and much more on Socios.com.

We’re sure $LEG Fan Tokens will be a massive hit with fans and become a very powerful new engagement tool for the club.”

.

To start trading (buy/sell) $LEG fan token once it is listed, and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Polonya futbol ligini son dönemde domine eden Legia Varşova, fintech blokzinciri şirketi Chiliz ile ortaklık kurarak, önümüzdeki aylarda blokzinciri tabanlı taraftar etkileşimi ve ödül platformu Socios.com ’da $LEG Fan Token başlatma planlarını duyurdu.

Legia Varşova, 15 Ekstraklasa şampiyonluğu ile tüm zamanların en başarılı Polonya futbol kulübü ve taraftar kitlesiyle etkileşimi artırmak için Fan Token başlatan ilk Polonya kulübü olacak.

$LEG Fan Token sahipleri, her sezon birden fazla kulüp kararında söz sahibi olma şansı, VIP ödülleri ve deneyimleri, özel kulüp ve sponsor promosyonları, oyunlar, yarışmalar ve “süper taraftar” özelliği dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlara erişebilecek.

Kulüp, FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AC Milan, AS Roma, Atlético de Madrid, Galatasaray ve Trabzonspor dahil olmak üzere Fan Token piyasaya sürmek için Socios.com ile ortaklık kuran 21 büyük spor organizasyonunun arasına katılıyor. Önde gelen e-spor organizasyonları Team Heretics, NAVI, OG ve Alliance platformda Fan Token başlatırken, UFC küresel bir taraftar katılım anlaşması imzaladı ve diğer MMA organizasyonu, Professional Fighters League önümüzdeki aylarda bir Fan Token yayınlayacak. Yakın gelecekte daha fazla büyük kulüp Fan Token’larını piyasaya sürecek.

Fan Token’lar, 2020’de Socios.com kulüpleri ve ortaklarıyla paylaşılan 30 milyon ABD dolarının üzerinde gelir elde etti. Aralık ayı sonlarında ve ocak ayının başlarında, Paris Saint-Germain ($PSG) ve Juventus ($JUV) Binance de dahil olmak üzere büyük küresel borsalarda listelendi ve işlem hacimleri aralık ayının sonunda günlük 300M dolara kadar ulaştı.

$LEG Fan Token’ın lansman tarihi, fiyatı ve ilk oylamanın detayları yakında açıklanacak ve $LEG Fan Token’ın maksimum arzı 5 milyon olacaktır.

Legia Varşova CEO’su Dariusz Mioduski bu ortaklığı “Socios.com küresel markasının ortaklarımız arasında katılmasından gurur duyuyoruz. Taraftarlarımıza kulübümüzün yönetimine aktif olarak katılmaları için benzersiz fırsatlar sunan öncü çözümler ve yeni teknolojiler geliştirmek en büyük planlarımızdan biri.

Avrupa’nın bu bölgesindeki en popüler spor markası olan Legia Varşova’nın potansiyelinin, Socios.com’un sadece Polonya’da değil, uluslararası arenada da pek çok taraftar kazanmasını sağlayacağına inanıyoruz.” sözleriyle yorumladı.

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus, “Polonya’dan ilk ortağımız olarak Legia Warsaw’ı ağırlamaktan gerçekten mutluluk duyuyoruz.

Çok yakında dünyanın dört bir yanındaki Legia taraftarları sevdikleri kulübe daha yakın olmanın yeni bir yolunu deneyimleyecek ve Socios.com’da takımı oylamalar yoluyla etkileyebilecek, VIP ödüllerine, özel promosyonlara, sohbet odalarına ve çok daha fazlasına erişebilecekler.

$LEG Fan Token’ların taraftarlar arasında büyük bir ilgi göreceğinden ve kulüp için çok güçlü yeni bir etkileşim aracı olacağından eminiz.” ifadelerini kullandı.”

.

Listelendiği zaman $LEG ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk