April 1, 2023

Natus Vincere To Launch $NAVI Fan Token On Socios.com

Ukraine based e-sport organization Natus Vincere ‘NAVI’, in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $NAVI Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

FanTokenNews.com - Natus Vincere Launches $NAVI Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - Natus Vincere Launches $NAVI Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

Ukraine based e-sport organization Natus Vincere ‘NAVI’, in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $NAVI Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

Natus Vincere (Latin for ‘Born To Win’) first entered the esports arena in 2009 and have evolved into a strong multigame organisation since then. The organisation has won 18 major titles since its foundation. NAVI is currently in a process of expansion and will be adding new games and rosters in the near future. NAVI currently compete in the following games; CS:GO, Dota 2, PUBG, Apex Legends, Fortnite, PUBG Mobile and Rainbow Six rosters

$NAVI holders will be able to influence organisation decisions, voting in many polls each year on Socios.com and earning rewards linked to NAVI, including innovative digital experiences and real-life activations. $NAVI holders will also be able to access the recently launched Games feature on Socios.com, which will host quizzes and other competitions related to the organisation. A Leaderboard, where fans will receive rewards points based on how they interact with NAVI through the app will be launched in the near future as will a chat feature.

The maximum supply of $NAVI Fan Tokens will be 5 Million, with a limited number to be made available at a fixed price of 1 US Dollar in the initial flash sale. The date of the sale will be revealed soon. $NAVI Fan Tokens will be available sometime after the flash sale on both Socios.com app and Chiliz Exchange, but price will then be determined by demand.

Socios.com Fan Token partners include esports organisations Team Heretics and OG as well as major sports including FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente and Apollon Limassol.The Professional Fighters League (PFL) recently announced their plans to become the first professional sports league to launch a Fan Token on Socios.com, while Young Boys of Bern and Belgian side STVV will launch Fan Tokens in the near future. Many more clubs are set to launch Fan Tokens before the end of the year, with leading IPs from sports and entertainment also primed to join the Socios.com roster.

NAVI CEO Yevhen ‘HarisPilton’ Zolotarov said, “It is people that are one and only means of recognition of an esports club.

“NAVI reached a mark of almost eleven years of support and love from its fans, equally sharing the bitterness of defeat and the everlasting joy of victories. What we are launching today is the next eventual step in switching to a new dynamic of interacting with our devoted audience.”

“Socios.com creates an opportunity to become an actual and viable part of NAVI, as $NAVI tokens are the real way to influence our decisions. In fact, it is a way of making all the crucial decisions together.”

.

To buy $NAVI during FTO (Fan Token Offering) and to start trading (buy/sell) $NAVI (once listed), and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Ukrayna merkezli e-spor organizasyonu Natus Vincere ve Chiliz $NAVI Fan Tokenlarını çıkarmak için anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Yakın zamanda çıkarılacak olan $NAVI Fan Tokenların satışı hem taraftar etkileşim ve ödüllendirme uygulaması olan Socios.com üzerinden hem de Chiliz Borsasından gerçekleştirilecek.

Natus Vincere (Latince “Kazanmak İçin Doğanlar”) e-spor arenasına ilk olarak 2009 yılında girdi ve o zamandan beri güçlü bir çoklu oyun organizasyonuna dönüştü. Organizasyon kuruluşundan bu yana 18 büyük unvan kazandı. NAVI şu anda bir genişleme sürecinde ve yakın gelecekte yeni oyunlar ve takımlar eklemeye hazırlanıyor. NAVI ekibi, CS:GO, Dota 2, PUBG, Apex Legends, Fortnite, PUBG Mobile ve Rainbow Six takımları ile turnuvalarda mücadele ediyor.

$NAVI sahipleri, takım kararlarını etkileyebilecek, her yıl Socios.com’da birçok oylamada oy kullanabilecek ve yenilikçi dijital deneyimler ve gerçek hayat aktivasyonları dahil NAVI ile bağlantılı ödüller kazanabilecekler. $NAVI sahipleri, Socios.com’da kısa süre önce başlatılan Oyunlar özelliğine, takımla ilgili quizlere ve diğer yarışmalara erişebilecekler. Taraftarların uygulama aracılığıyla NAVI ile nasıl etkileşim kurduklarına bağlı olarak ödül puanları alacakları bir Lider Tablosu ve bir sohbet özelliği yakın gelecekte kullanıma sunulacak.

Toplam arzı 5 Milyon adet olacak $NAVI Fan Tokenları kısıtlı ilk satışında fiyatı 1 Dolar ‘dan taraftarlara sunulacak. Bu satışın ne zaman yapılacağı ayrıca duyurulacak. Bu satıştan belli bir süre sonra taraftarlar tekrar Socios.com uygulaması üzerinden veya Chiliz Borsasından $NAVI token alabilecekler ama bu sefer fiyat arz-talep dengesine göre belirlenen piyasa fiyatından olacak.

Socios.com Taraftar Token ortakları arasında e-spor takımları Team Heretics ve OG’nin yanı sıra önde gelen futbol kulüplerinden FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol yer alıyor. Professional Fighters League (PFL) geçtiğimiz günlerde Socios.com’da bir Taraftar Token çıkaran ilk profesyonel spor ligi olma planlarını açıklarken, İsviçre kulübü Young Boys ve Belçika ekibi STVV yakın gelecekte Taraftar Token’larını piyasaya sürecek. Spor ve eğlence dünyasından onlarca şirket, yıl sonundan önce Taraftar Token çıkarmaya hazırlanıyor.

NAVI CEO’su Yevhen ‘HarisPilton’ Zolotarov: “NAVI, yenilginin acısını ve zaferlerin sonsuz sevincini eşit olarak paylaşarak taraftarlarından neredeyse on bir yıllık destek ve sevgiye ulaştı. Bugün kurduğumuz ortaklık, sadık izleyicilerimizle yeni bir etkileşim dinamiğine geçmenin bir sonraki nihai adımıdır.”

“Socios.com, NAVI’nin gerçek ve uygulanabilir bir parçası olma fırsatı yaratıyor, çünkü $NAVI token’ları kararlarımızı etkilemenin gerçek yolu haline gelecek. Aslında, tüm önemli kararları bu noktadan sonra birlikte alacağız.”

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “NAVI’nin ‘Born to Win’ (Kazanmak için Doğmak) zihniyeti, taraftar kitleleriyle şimdiden gerçekten güçlü bir ittifak oluşturdu. Ekip her zaman YouTube vlog’ları ve sosyal medya etkinlikleri aracılığıyla oyuncularla özel bir bağ kurmaya odaklandı, ancak şimdi $NAVI işleri bir sonraki seviyeye taşıyor.”

.

FTO (Fan Token Offering – Taraftar Token Arzı) aşamasında $NAVI almak, listelendiği zaman $NAVI ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemlerini yapmak için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk