September 30, 2023

$NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK and $NOV are Listed on Chiliz Exchange

$NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK and $NOV Fan Tokens were listed on Chiliz Exchange with Chiliz ($CHZ) pairs. FTOs (Fan Token Offerings) for this fan tokens were held on December 2020.

FanTokenNews.com - Chiliz.Net Listed $NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK and $NOV with Chiliz ($CHZ) pairs.

FanTokenNews.com - Chiliz.Net Listed $NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK and $NOV with Chiliz ($CHZ) pairs.

[EN – English]

$NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK and $NOV Fan Tokens were listed on Chiliz Exchange with Chiliz ($CHZ) pairs. FTOs (Fan Token Offerings) for this fan tokens were held on December 2020.

Fan Tokens can be used to engage with clubs and earn rewards on the blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com. In the last 12 months the app has been downloaded by more than 500,000 people. 20 leading sporting organisations have partnered with Socios.com to launch Fan Tokens. Many more leading organisations from sports and entertainment are primed to join the Socios.com Fan Token roster in 2021.

In addition to buying and selling fan tokens on Socios.com App, fans who choose to have more control over their trades can register to Chiliz Exchange, it is safe to use and free to register. Usually, couple of weeks after initial FTO (Fan Token Offering), fan tokens get listed in Chiliz Exchange. In the exchange, you will be able to buy/sell and hold different fan tokens. You will be able to place Limit orders in addition to Market orders so you will have more control compared to Socios.com App. Fan Tokens gets listed in CHZ pairs in Chiliz Exchange but Chiliz – Bitcoin (CHZ/BTC) and Chiliz – Tether (CHZ/USDT) pairs are available, thus you will be able to convert your Chiliz to BTC and USDT and make transfers (deposit/withdraw) to external exchanges and wallets as needed. There is no fee to transfer fan tokens to Socios.com App from Chiliz Exchange but there is a minimum limit, which is 15 fan tokens as of this writing for each fan token transfer. Keep in mind that you will be required to make KYC (Know Your Customer) verification in order to withdraw funds. In addition to listing of Fan Tokens through the exchange, you will also have a chance to participate in FTOs (Fan Token Offerings). Purchase limits per account and and other restrictions may apply, details are usually given through social media accounts of Socios and Chiliz.

.

To start trading (buy/sell) $NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK, $NOV and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

TokenTeamFTO DateListing Date
$NAVNatus VincereDecember 14, 2020January 27, 2021
$YBOBSC Young BoysDecember 15, 2020January 27, 2021
$ALLTeam AllianceDecember 11, 2020February 03, 2021
$STVSint-Truidense V.VDecember 09, 2020February 03, 2021
$IBFKİstanbul BaşakşehirDecember 10, 2020February 04, 2021
$NOVNovara CalcioDecember 16, 2020February 04, 2021

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

$NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK ve $NOV taraftar tokenları Chiliz Borsasında Chiliz ($CHZ) paritesinde listelendi. Bu tokenlar için Taraftar Token Arzı/Satışı (FTO) Aralık 2020 tarihinde yapıldı.

Fan Tokenlar Socios.com mobil uygulaması aracılığıyla taraftarların kulüple etkileşime girmesini sağlıyor. Son 12 ay içinde Socios.com mobil uygulaması 500 binden fazla kişi tarafından indirildi.

Şu ana kadar 20 öncü spor organizasyonu Socios.com ile anlaşma imzaladı, en son anlaşma İtalyan futbol devi AC Milan ile gerçekleşti. 2021 yılında da spor ve eğlence dünyasından bir çok takım ve grubun Socios ile anlaşma imzalaması beklenmekte.

Socios.com Mobil Uygulaması haricinde, arzu eden taraftarlar Chiliz Borsası üzerinden de Fan Token alabilirler. Bu sayede kullanıcılar al-sat işlemlerinde daha fazla kontrole (belli fiyattan belli miktarda alım-satım gibi) sahip olurlar. Genelde, FTO (Fan Token Offering – Fan Token Arzı) yapıldıktan bir kaç hafta sonra, mevzu bahis token Chiliz Borsasında işleme açılır. Borsada, mevcut farklı fan tokenlara alıp satabildiğiniz gibi aynı zamanda arzu ettiğiniz miktarda fan tokenı da borsanın cüzdanında tutabilirsiniz. Fan Tokenlar Chiliz Borsasında Chiliz ($CHZ) paritesinde listelenilirler ama borsada Chiliz – Bitcoin (CHZ/BTC) ve Chiliz – Tether (CHZ/USDT) pariteleri de mevcuttur, bu sayede isteyenler tokenlarını önce Chiliz’e daha sonra Bitcoin ve Tether’e çevirebilir, çevidiklerini başka borsalara ve cüzdanlara gönderebilirler. Fan tokenları Chiliz Borsasından Socios.com Uygulamasına göndermek için herhangi bir transfer ücreti söz konusu değildir fakat minimum gönderme limiti mevcuttur. Bu yazının yazıldığı anda bu limit her gönderim başına 15 fan token olarak belirlenmiştir. Borsadan kripto varlıklarınızı harici cüzdan veya borsalara çekmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Chiliz Borsasına üye olarak alma satma işlemleri haricinde FTO (Fan Token Offering – Taraftar Token Arzı) faaliyetlerine de katılabilirsiniz. FTO sürecinde alım limitleri gibi belli başlı bir takım kısıtlamalar mevcut olmakta ve bu bilgiler Socios ve Chiliz’in sosyal medya hesaplarından FTO öncesi duyurulmaktadır.

.

$NAVI, $YBO, $ALL, $STV, $IBFK, $NOV ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemlerini yapmak için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk