September 30, 2023

Novara Calcio to Launch $NOV Fan Token on Socios.com

Italian football club Novara Calcio, in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $NOV Fan Tokens on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

FanTokenNews.com - Novara Calcio Launches $NOV Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - Novara Calcio Launches $NOV Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

Italian football club Novara Calcio, in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $NOV Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

$NOV holders will be able to influence club decisions, voting in many polls each season on Socios.com and earning rewards linked to the club, including innovative digital experiences and real-life activations, such as meeting players and watching games as a VIP when the current situation has improved and fans return to the stadiums.

A Leaderboard feature, where fans will receive rewards points based on how they interact with the club through the app will be launched in the near future, allowing fans to compete to become the number 1 fan in their region/country. A Chat feature and Games will also be launched on Socios.com in the coming months.

The maximum supply of $NOV Fan Tokens will be 1 million, with a limited number to be made available at a fixed price of 2 Euro in the initial flash sale. The date of the sale will be revealed soon. $NOV Fan Tokens will be available sometime after the flash sale on both Socios.com app and Chiliz Exchange, but price will then be determined by demand.

Novara finished 7th in last season’s Serie C Group A, reaching the play-off semi-final stage for promotion to Serie B. The club was originally formed in 1908 and enjoyed one of the best spells in its history when reaching Serie A in 2011 after successive promotions.

Socios.com Fan Token partners include FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol and esports organisations Team Heretics and OG. The Professional Fighters League (PFL) recently announced their plans to become the first professional sports league to launch a Fan Token on Socios.com, while Young Boys of Bern and Belgian side STVV will launch Fan Tokens in the near future. Many more clubs are set to launch Fan Tokens before the end of the year, with leading IPs from sports and entertainment also primed to join the Socios.com roster.

Tommaso Leone, Operating Manager of Novara Calcio said: “At Novara Calcio we look at technology as a means for the constant renewal of our world. We are very happy to start this adventure with Socios.com, a platform that on one hand will allow us to enter into new markets to experiment an economically more self-sustainable form to manage a football club; on the other it will provide us with new ways to engage with our fans, who are the driving force of our daily job.”

“We look forward to launching the Novara Calcio brand internationally thanks to this precious collaboration!”

.

To start trading (buy/sell) $NOV fan token once it is listed, and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

İtalyan futbol kulübü Novara Calcio ve Chiliz $NOV Fan Tokenlarını çıkarmak için anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Yakın zamanda çıkarılacak olan $NOV Fan Tokenların satışı sadece taraftar etkileşim ve ödüllendirme uygulaması olan Socios.com üzerinden gerçekleştirilecek.

$NOV taraftar tokenı sahipleri açılacak olan bir çok oylama vasıtasıyla takımlarının kararlarında söz sahibi olacakları gibi bir takım özel ödülleri de kazanma şansı yakalayacaklar. Bu ödülleri şu aşamada sadece dijital kanallardan tecrübe edebilecekler fakat stadyumlar tekrar açıldığında oyuncularla buluşma ve VIP olarak maç seyretme gibi ödüller de devreye girecek.

Taraftarların uygulama aracılığıyla kulüple nasıl etkileşim kurduklarına bağlı olarak ödül puanları alacakları bir Liderlik Tablosu özelliği yakın gelecekte kullanıma sunulacak ve taraftarların bölgelerinde / ülkelerinde 1 numaralı taraftar olmak için rekabet etmelerine olanak tanınacak. Önümüzdeki aylarda Socios.com’da bir Sohbet özelliği ve Oyun bölümü de kullanıma sunulacak.

Toplam arzı 1 Milyon adet olacak $NOV Fan Tokenları kısıtlı ilk satışta tanesi 2 Euro’dan taraftarlara sunulacak. Bu satışın ne zaman yapılacağı ayrıca duyurulacak. Bu satıştan belli bir süre sonra taraftarlar tekrar Socios.com uygulaması üzerinden veya Chiliz Borsasından $NOV token alabilecekler ama bu sefer fiyat arz-talep dengesine göre belirlenen piyasa fiyatından olacak.

Novara geçen sezon Serie C Grup A ’yı 7. sırada tamamlayarak Serie B ’ye yükselmek için play-off yarı final aşamasına ulaştı. Kulüp 1908’de kuruldu ve 2011 ‘de Serie A ’ya ulaşarak tarihinin en görkemli dönemlerini yaşadı.

Socios.com Taraftar Token ortakları arasında FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol ve espor organizasyonları Team Heretics ve OG yer alıyor. Professional Fighters League (PFL) geçtiğimiz günlerde Socios.com’da bir Taraftar Token çıkaran ilk profesyonel spor ligi olma planlarını açıklarken, İsviçre kulübü Young Boys ve Belçika ekibi STVV yakın gelecekte Taraftar Token’larını piyasaya sürecek. Spor ve eğlence dünyasından onlarca şirket, yıl sonundan önce Taraftar Token çıkarmaya hazırlanıyor.

Novara Calcio Operasyon Müdürü Tommaso Leone: Novara Calcio olarak teknolojiyi kendimizi sürekli yenilemek için bir araç olarak görüyoruz. Bu maceraya, bir yandan bir futbol kulübünü yönetmek için daha sürdürülebilir bir ekonomik sistem inşa etmek adına yeni pazarlara girmemizi sağlayacak bir platform olan Socios.com ile başlamaktan çok mutluyuz; Öte yandan Socios ortaklığımız, gücümüze güç katan taraftarlarımızla iletişim kurmamız için bize yeni yollar sağlayacaktır.”

“Bu değerli işbirliği sayesinde Novara Calcio markasını uluslararası pazara tanıtmayı dört gözle bekliyoruz!”

.

Listelendiği zaman $NOV ve şu an mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk