September 30, 2023

Professional Fighters League (PFL) To Launch Fan Tokens On Socios.com

Professional Fighters League (PFL) have announced plans to launch a Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

FanTokenNews.com - Socios.com and PFL Announce Partnership.

FanTokenNews.com - Socios.com and PFL Announce Partnership.

[EN – English]

Professional Fighters League (PFL) have announced plans to launch a Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

The PFL is the fastest growing and most innovative sports league in the world. Thanks to this new partnership, fans can look forward to a stronger connection with the PFL through Fan Tokens — digital assets that provide engagement opportunities, including voting rights and the chance to earn exclusive rewards on Socios.com.

Fan Token holders will be able to participate in various polls and contests over the course of the PFL’s Regular Season, Playoffs, and Championship on Socios.com, including the chance to award fighter bonuses. Fan Token holders will also be able to earn innovative digital and real-life rewards linked to the PFL, while new features including a Leaderboard, Chat and Games will provide additional engagement opportunities on the app.

The global partnership with the PFL also provides Socios.com with rights to use PFL logos and branding for advertising and promotional usage. Socios.com logos will be featured in and around the cage and arena.

The Professional Fighters League (PFL) presents MMA for the first time in the sport-season format where individual fighters control their own destiny, competing in a Regular Season, Playoffs, and Championship for a million-dollar prize. PFL’s differentiated format and exciting fights sparked breakout growth for the league. PFL events are broadcast live in primetime on ESPN2 and ESPN+ in the United States and distributed to 160 additional countries around the world on premium sports networks.

Socios.com Fan Token partners include FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol and esports organisations Team Heretics and OG. Young Boys of Bern and Belgian side STVV will launch Fan Tokens in the near future. Many more clubs are set to launch Fan Tokens before the end of the year, with leading IPs from sports and entertainment also primed to join the Socios.com roster in the near future.

Details on the name of the PFL Fan Token, total supply, price and launch will be revealed at a later date.

Peter Murray, CEO of the PFL, said: “As a league at the forefront of technology and innovation, we are committed to pushing the boundaries of fan engagement, providing the 450 million MMA fans worldwide with unprecedented access to the PFL, our fighters, and the action.”

“We’re thrilled to partner with Socios.com as they share in our passion for engaging fans in new and cutting-edge ways. We have seen this come to life through their work with iconic global sports properties like FC Barcelona and Juventus, and we look forward to delivering the same experience to MMA fans.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Socios.com, said: “We’re excited to partner with the Professional Fighters League, an innovative MMA organisation who share in our belief that the fan experience can be elevated through technology.”

“MMA has experienced explosive global growth, and its fanbase is young, passionate and digitally-savvy. We look forward to creating unique engagement opportunities that will continually set the bar for how leagues and teams interact with fans and vice-versa.”

.

To start trading (buy/sell) fan tokens of world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Professional Fighters League (PFL) blockchain tabanlı taraftar oylama ve ödül platformu Socios.com’da bir Taraftar Token başlatma çıkarma aldığını duyurdu.

PFL, dünyanın en hızlı büyüyen ve en yenilikçi spor ligidir. Bu yeni ortaklık sayesinde, taraftarlar, Socios.com’da oy hakları ve özel ödüller kazanma şansı da dahil olmak üzere etkileşim fırsatları sağlayan dijital varlıklar olan Taraftar Token’kar aracılığıyla PFL ile daha güçlü bir bağlantı kurabilecekler.

Taraftar Token sahiplerini PFL Sezonu, Playoffları ve Şampiyonası boyunca Socios.com’da dövüşçü bonusları şansı dahil olmak üzere çeşitli oylamalar ve yarışmalar bekliyor. Taraftar Token sahipleri ayrıca PFL ile bağlantılı yenilikçi dijital ve gerçek hayat ödüllerinin yanı sıra, Liderlik Tablosu, Sohbet ve Oyunlar gibi yeni özelliklerile uygulamada ek etkileşim fırsatlarına erişebilecek.

PFL ile olan küresel ortaklık aynı zamanda Socios.com’a reklam ve promosyon amacıyla PFL logo ve markalarını kullanma hakkı sağlar. Socios.com logoları, kafes ve arena çevresinde yer alacak.

The Professional Fighters League (PFL), MMA’yı ilk kez, bireysel dövüşçülerin kendi kaderlerini belirleyecekleri, Normal Sezon, Playofflar ve Şampiyonalarda bir milyon dolarlık ödül için yarıştığı spor sezonu formatında sunuyor. PFL’nin farklılaştırılmış formatı ve heyecan verici dövüşleri, ligde büyük bir patlama yarattı. PFL etkinlikleri Amerika Birleşik Devletleri’nde ESPN2 ve ESPN+ üzerinden canlı olarak yayınlanıyor ve premium spor ağlarında dünya çapında 160 ülkede izleyici kitlesine sahip.

Socios.com Taraftar Token ortakları arasında FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol ve espor organizasyonları Team Heretics ve OG yer alıyor. İsviçre kulübü Young Boys ve Belçika’dan Sint-Truidense V.V ise yakın gelecekte taraftar token’larını satışa sunacak. Spor ve eğlence dünyasından onlarca şirket, yıl sonundan önce Taraftar Token çıkarmaya hazırlanıyor.

PFL için Taraftar Token adı, toplam arz, fiyat ve lansmanla ilgili ayrıntılar daha sonraki bir tarihte açıklanacak.

PFL CEO’su Peter Murray: “Teknoloji ve yeniliğin ön saflarında yer alan bir lig olarak, dünya çapındaki 450 milyon MMA hayranına dövüşçülerimize, PFL’ye ve tüm bu aksiyona benzeri görülmemiş bir erişim sağlayarak, taraftar katılımının sınırlarını zorlamaya kararlıyız.”

“Taraftarlar ile yeni ve modern yollarla etkileşim kurma tutkumuzu paylaşan Socios.com ile iş ortaklığı yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bu tarz bir ortaklığın FC Barcelona ve Juventus gibi spor dünyası devleriyle yapılan çalışmalarla hayata geçtiğini gördük ve aynı deneyimi MMA tutkunlarına da sunmak için sabırsızlanıyoruz.”

Socios.com kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “Taraftar deneyiminin teknoloji yoluyla çok daha iyi hale getirilebileceğine olan inancımızı paylaşan yenilikçi MMA organizasyonu Professional Fighters League ile iş ortaklığı yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

“MMA hızlı bir küresel bir hızlı büyümenin içinde ve hayran kitlesi genç, tutkulu ve dijital olarak bilgili. Liglerin, takımların ve taraftarların birbirleriyle kurdukları iletişimde çıtayı belirleyecek benzersiz etkileşim fırsatları yaratmayı dört gözle bekliyoruz.”

.

Dünyaca meşhur takımların taraftar tokenlarını almak/satmak (trade) için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk