September 30, 2023

PSG and Juventus Fan Tokens Reached $270M Volume In The Past 24-Hours

The digital assets, known as Fan Tokens, for Paris Saint-Germain ($PSG) and Juventus ($JUV) listed on the world’s leading exchange Binance at 07:00 CET, before trading began on major Turkish exchange Paribu at 10:00 CET and top Korean exchange Upbit at 13:00 CET. At the time of writing the 24 hour volume for $JUV stands at $150M USD, with $PSG at $121M.

FanTokenNews.com - $JUV and $PSG Reached $270M Volume.

FanTokenNews.com - $JUV and $PSG Reached $270M Volume.

[EN – English]

The digital assets, known as Fan Tokens, for Paris Saint-Germain ($PSG) and Juventus ($JUV) listed on the world’s leading exchange Binance at 07:00 CET, before trading began on major Turkish exchange Paribu at 10:00 CET and top Korean exchange Upbit at 13:00 CET.

At the time of writing the 24 hour volume for $JUV stands at $150M USD, with $PSG at $121M.

The $PSG market cap now stands at $51M. $JUV is at $46M. $PSG price rose by 198% in 24 hours to €32.75, more than 16X the launch price of €2. $JUV rose by 113% to €28, a fourteen-fold increase on the launch price of €2.

$JUV and $PSG are now second and fourth in the list of top performing tokens globally as shown by the leading cryptocurrency data authority. Details on the evolution of $PSG and $JUV since launch can be found here: $PSG CoinMarketCap and $JUV CoinMarketCap.

The club listings are a result of strategic partnerships with Chiliz, a fintech blockchain company that provides some of the biggest sporting properties in the world with engagement and monetization opportunities through Fan Tokens on the fan influence and rewards app Socios.com.

Paris Saint-Germain and Juventus will be the first of many leading sporting organisations to have their digital assets listed on major exchanges. 18 more leading sporting organisations have partnered with Chiliz to date, including soccer clubs FC BarcelonaAtlético de MadridAS RomaGalatasarayTrabzonsporIstanbul Başakşehir and Esports organisations HereticsNAVI, Alliance and OG. Chiliz have also struck up agreements with the UFC and fellow MMA outfit the Professional Fighters League (PFL). Dozens more top-tier organisations and IPs from sports and entertainment are poised to join the roster of Chiliz partners in the near future. The combined total market cap for all Fan Tokens has now reached $151M. Total 24 hour volume for all Fan Tokens is $300M.

Powered by the utility token $CHZ, Socios.com is one of the most active non-financial, consumer-facing mainstream blockchain products in the world. In just over a year it has been downloaded by more than 370,000 people, over 14m Fan Tokens have been sold, and over 700,000 votes registered on the blockchain.

Alexandre Dreyfus, CEO & Founder of Chiliz and Socios.com said: “We have just taken a major step forward in our vision to tokenize the sports and entertainment industry over the next 5–7 years.”

“This is a seminal moment for us, the start of a new trend where the world’s leading sporting organisations will have their proprietary digital assets listed on the biggest global exchanges, generating visibility, liquidity and volume. This new trend will gather pace as more of the world’s biggest sporting properties have their Fan Tokens listed in the near future.”

.

To start trading (buy/sell) $JUV$PSG and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Paris Saint-Germain ($PSG) ve Juventus ($JUV) Fan Tokenları Türkiye Saati İle bugün sabah 9’da Binance ‘da, öğlen saat 12:00 ‘de Paribu ‘da ve saat 15:00 ‘de Upbit borsasında listelendi.

$JUV 24 saatlik hacmi 150 milyon dolara ulaşırken, $PSG ‘de 121 milyon dolarlık hacim elde edildi. $PSG fiyatı son 24 saatte %198 artış yakaladı ve satış fiyatı olan 2 Euro’nun 16 katına çıkarak 32.75 Euro ’ya ulaştı. $JUV ise %113’lük bir artış ile satış fiyatının 14 katı olan 28 Euro’ya kadar tırmandı.

Listelemeler, önde gelen dijital para birimi Bitcoin ’in 24.000 dolarlık direnci ilk kez aştığı ve kripto piyasasına artan küresel ilginin en yoğun olduğu zamanda gerçekleşti.

Paris Saint-Germain ve Juventus, dijital varlıklarını büyük borsalarda listeleyen birçok önde gelen spor kuruluşundan ilki olacak. Bu iki takıma ek olarak, Chiliz ile bugüne kadar aralarında İstanbul Başakşehir, FC Barcelona, Atlético de Madrid, AS Roma ve e-spor organizasyonları Heretics, NAVI, Alliance ve OG dahil olmak üzere 18 önde gelen spor organizasyonu ortaklık kurdu. Chiliz ayrıca UFC ve MMA organizasyonu Professional Fighters League (PFL) ile anlaşmalar imzaladı. Onlarca üst düzey spor ve eğlence organizasyonu çok yakında Chiliz ortaklarının arasına katılacak. Fan Token’ların toplam piyasa değeri 151 milyon dolara ulaşırken, 24 saatlik toplam hacim 300 milyon doları aştı.

Socios.com uygulaması, dünyadaki en aktif finansal olmayan, tüketici odaklı ana akım blokzinciri ürünlerinden biridir. Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde 370.000’den fazla kişi tarafından indirildi, 14 milyondan fazla Fan Token satıldı ve blokzincirine 700.000’den fazla oy kaydedildi.

Fan Token sahipleri, her sezon Socios.com’da birden fazla kulüp kararında söz sahibi olabilir ve Socios Sohbet’teki dünyanın dört bir yanından diğer taraftarlarla bağlantı kurma şansı da dahil olmak üzere uygulama aracılığıyla diğer avantajlara ve katılım fırsatlarına erişebilir. Fan Token sahipleri ayrıca VIP ödüllere, kulüp ve sponsor promosyonlarına, uygulama içi oyunlara ve yarışmalara katılabilir. 2021’de platforma topluluk katılımını en üst düzeye çıkarmanın yanı sıra taraftarların tanınmasını ve uygulama içi sosyal statülerini artırmayı amaçlayan ek yenilikçi özellikler eklenecek. Taraftarlar ve ortaklar ayrıca, Socios.com “I am More Than a Fan” VISA Banka kartına bağlı uygulama aracılığıyla artırılmış özel kulüp ve sponsor tanıtım faaliyetlerinden yararlanacak.

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “Önümüzdeki 5–7 yıl içinde spor ve eğlence sektörünü tokenize etme vizyonumuz için çok büyük bir adım attık.”

“Bu bizim için başka bir büyük an, dünyanın önde gelen spor organizasyonlarının kendi tescilli dijital varlıklarının Paribu da dahil olmak üzere en büyük küresel borsalarda listelendiği yeni bir trendin başlangıcı. Bu gelişme ile çok daha fazla görünürlük, likidite ve hacim sağlayacağız. Bu yeni trend, dünyanın en büyük spor organizasyonları yakın gelecekte Fan Token’larını listeledikçe hız kazanacak.”

“Önümüzdeki yıllarda, bu dijital dönüşüm vizyonumuza ve küresel taraftar etkileşimi ve gelir elde etme ekosistemimize spor ve eğlence sektöründen çok daha fazla ortak katarak daha da büyüyeceğiz”

.

$JUV, $PSG ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemlerini yapmak için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk