September 30, 2023

Sint-Truidense V.V to Launch $STV Fan Token on Socios.com

Belgian footbal club Koninklijke Sint-Truidense Voetbalvereniging (STVV), in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $STV Fan Tokens on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

FanTokenNews.com - Koninklijke Sint-Truidense Voetbalvereniging Launches $STV Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - Koninklijke Sint-Truidense Voetbalvereniging Launches $STV Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

Belgian footbal club Koninklijke Sint-Truidense Voetbalvereniging (STVV), in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $STV Fan Tokens on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

$STV holders will be able to influence club decisions, voting in many polls each season on Socios.com and earning rewards linked to the club, including innovative digital experiences and real-life activations, such as meeting players and watching games as a VIP when the current situation has improved and fans return to the stadiums.

The maximum supply of $STV Fan Tokens will be 1 million, with a limited number to be made available at a fixed price of 2 Euro in the initial flash sale. The date of the sale will be revealed soon. $STV Fan Tokens will be available sometime after the flash sale on both Socios.com app and Chiliz Exchange, but price will then be determined by demand.

Sint-Truiden came 12th in last season’s Belgian Pro League. The club’s most successful domestic campaign was in 1965–66, when they finished second. In 2017, Japanese online company DMM.com became owners of the club and since then STVV’s profile in Japan has grown significantly. The presence of several Japanese footballers in the STVV ranks has further boosted the team’s popularity in the country. Current Japanese players at STVV include international goalkeeper Daniel Schmidt, defender Ko Matsubara, wingers Tatsuya Ito and Keito Nakamura and striker Yumu Suzuki.

Socios.com Fan Token partners include FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol, Trabzonspor and esports organisations Team Heretics and OG. Dozens more clubs are set to launch Fan Tokens before the end of the year, with many leading IPs from sports and entertainment also primed to join the Socios.com roster in the near future.

Shinnosuke Murata, COO of STVV, said: “We are delighted to announce that STVV is now a part of Socios community as well as the other biggest clubs in the world. Diversity of the fanbase is one of our precious assets since we have players from 14 countries.”

“We expect that our partnership with Socios enables us to reach our fans and create a strong tie all over the world through the community.”

.

To start trading (buy/sell) $STV fan token once it is listed, and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Belçika merkezli Koninklijke Sint-Truidense Voetbalvereniging (STVV) futbol kulübü ve Chiliz $STV Fan Tokenlarını çıkarmak için anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Yakın zamanda çıkarılacak olan $STV Fan Tokenların satışı sadece taraftar etkileşim ve ödüllendirme uygulaması olan Socios.com üzerinden gerçekleştirilecek.

$STV taraftar tokenı sahipleri açılacak olan bir çok oylama vasıtasıyla takımlarının kararlarında söz sahibi olacakları gibi bir takım özel ödülleri de kazanma şansı yakalayacaklar. Bu ödülleri şu aşamada sadece dijital kanallardan tecrübe edebilecekler fakat stadyumlar tekrar açıldığında oyuncularla buluşma ve VIP olarak maç seyretme gibi ödüller de devreye girecek.

Toplam arzı 1 Milyon adet olacak $STV Fan Tokenları kısıtlı ilk satışta tanesi 2 Euro’dan taraftarlara sunulacak. Bu satışın ne zaman yapılacağı ayrıca duyurulacak. Bu satıştan belli bir süre sonra taraftarlar tekrar Socios.com uygulaması üzerinden veya Chiliz Borsasından $STV token alabilecekler ama bu sefer fiyat arz-talep dengesine göre belirlenen piyasa fiyatından olacak.

2017 yılında, Japon DMM.com şirketi STVV’yi satın aldı ve bu sayede takım Japonya da popülerliğini ciddi bir şekilde arttırmaya başladı. STVV takımında oynayan bir çok Japon futbolcu bu popülerlikte etkili oldu. Ekim 2020 itibariyle STVV’de oynayan Japon kökenli futbolcular: Daniel Schmidt (kaleci), Ko Matsubara (savunma), kanatlarda görev olan Tatsuya Ito ve Keito Nakamura ile Yumu Suzuki (forvet).

Socios.com Fan Token partnerleri FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, Atletico de Madrid, Galatasaray, AS Roma, Club Atletico Independiente, Apollon Limassol, Trabzonspor gibi meşhur futbol kulüplerini ve e-spor devleri Team Heretics ve OG takımlarını içermekte. Socios.com 2020 bitmeden bir çok takımın Fan Tokenını çıkarmayı planlamakta.

.

Listelendiği zaman $STV ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk