June 5, 2023

Socios.com Becomes Member Of Fintech Association Turkey

Blockchain-based fan engagement platform Socios.com has become a member of Fintech Association Turkey (FINTR).

FanTokenNews.com - Socios.com Becomes Member Of Fintech Association Turkey.

FanTokenNews.com - Socios.com Becomes Member Of Fintech Association Turkey.

[EN – English]

Blockchain-based fan engagement platform Socios.com has become a member of Fintech Association Turkey (FINTR). Socios.com have partnered with 20 leading sporting organizations to launch Fan Tokens, including Turkish clubs Galatasaray ($GAL), Istanbul Basaksehir ($IBFK) and Trabzonspor ($TRA).

Fan Tokens are digital assets that allow fans to access a wide range of benefits on the Socios.com platform, including voting rights, VIP rewards and exclusive promotions. Users can also enjoy games, competitions and ‘super-fan’ recognition.

FINTR is a non-profit organization working to increase the number of innovative fintech solutions and startups and helping to facilitate their emergence on a global scale. In particular, FINTR is committed to spreading awareness about innovation and advanced tech solutions in the financial sector and positioning Turkey as a global fintech hub.

In joining FINTR, Socios.com follows in the footsteps of several leading Turkish-based fintech organisations and a number of the country’s leading financial institutions.

Powered by the utility token Chiliz $CHZ, Socios.com is one of the most active non-financial, consumer-facing mainstream blockchain products in the world. In just over a year it has been downloaded by more than 450,000 people, over 14M Fan Tokens have been sold, and over 700,000 votes registered on the blockchain. In total, Fan Tokens have generated over $30M USD for clubs and partners in a little over 12 months. In September the launch of the Trabzonspor $TRA Fan Token generated 5M Turkish Lira in 5 minutes and in late December several Fan Tokens were listed on major global exchanges — including Paribu and Binance — driving significant activity, with $PSG and $JUV trading volumes hitting a 24 hour high of $270M.

More major clubs are set to launch Fan Tokens in the near future, with the company focused on growing its Turkish footprint considerably. In addition to the three current partner clubs, Socios.com will be adding more Turkish partners to its roster in 2021 and building towards its goal of delivering $100M TL to the country’s sports industry.

Socios.com recently opened the doors to its new Turkish HQ and is actively recruiting, with plans to have as many as 20 staff on-board by the end of the year.

Demet Zübeyiroğlu, President of FINTR said: “We’re really pleased to welcome Socios.com onboard as our latest member. The company is clearly committed to growing its presence in Turkey and is a perfect fit for our organization.

Socios.com is an organized, focused, driven company with a genuinely innovative proposition that has the potential to be of massive benefit to Turkey’s sports industry.

We look forward to collaborating with them to foster the fintech ecosystem both in Turkey and internationally.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com said: “We are providing an advanced fintech solution that has the potential to become an incredibly powerful new revenue stream for Turkish sports organisations.

FINTR fully recognise this and are giving their full backing to our mission to achieve the twin target of massively boosting fan engagement and monetization for the country’s sports industry.

We’re delighted to become a part of the FINTR network, which further establishes our growing reputation as one of the country’s most innovative fintech organisations. This partnership is also further proof of our long-term commitment to our investment in Turkey.”

.

To start trading (buy/sell) fan tokens of world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Blockzincir tabanlı taraftar etkileşim platformu Socios.com, Fintech Association Turkey (FINTR) üyesi oldu. Socios.com, Türk kulüpleri Galatasaray ($GAL), İstanbul Başakşehir ($IBFK) ve Trabzonspor ($TRA) da dahil olmak üzere Fan Token piyasaya süren 20 önde gelen spor organizasyonuyla ortaklık halinde.

Fan Token’lar, taraftarların Socios.com platformunda oylamalar, VIP ödüller ve özel promosyonlar dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlara erişmesini sağlayan dijital varlıklardır. Kullanıcılar ayrıca oyunların, yarışmaların ve “süper taraftar” özelliğinin keyfini çıkarabilir.

FINTR, yenilikçi fintech çözümlerinin ve girişimlerinin sayısını artırmak ve bunların küresel ölçekte hayata geçirilmesini kolaylaştırmak için çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. FINTR, özellikle finans sektöründe yenilik ve ileri teknoloji çözümleri konusunda farkındalığı yaymaya ve Türkiye’yi küresel bir fintech merkezi olarak konumlandırmaya kararlıdır.

FINTR’nin bir parçası olan Socios.com, önde gelen Türkiye merkezli birkaç fintech kuruluşunun ve ülkenin önde gelen finans kuruluşlarının ayak izlerini takip ediyor.

Yardımcı token Chiliz $CHZ tarafından desteklenen Socios.com, dünyadaki en aktif finansal olmayan, tüketiciye dönük ana akım blokzinciri ürünlerinden biridir. Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde 450.000’den fazla kişi tarafından indirildi, 14 milyonun üzerinde Fan Token satıldı ve blokzincirine 700.000’den fazla oy kaydedildi. Toplamda, Fan Token’lar 12 aydan biraz daha uzun bir süre içinde kulüpler ve ortaklar için 30 milyon ABD dolarından fazla gelir sağladı. Eylül ayında, Trabzonspor $TRA Fan Token’ın piyasaya sürülmesi 5 dakika içinde 5 Milyon Türk Lirası gelir elde etti ve Aralık sonunda, Paribu ve Binance dahil olmak üzere önemli küresel borsalarda birkaç Fan Token listelendi ve $PSG ve $JUV işlem hacimleri 24 saatlik süre içerisinde 270 milyon dolara ulaştı.

Şirket, Türkiye’deki çalışmalarını önemli ölçüde büyütmeye odaklandığı için yakın gelecekte daha fazla büyük kulüp Fan Token’larını piyasaya sürecek. Mevcut üç ortak kulübe ek olarak, Socios.com 2021’de kadrosuna daha fazla Türk ortak ekleyecek ve ülkenin spor endüstrisine 100 milyon dolar sağlama hedefine doğru emin adımlarla ilerleyecek.

Socios.com geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki yeni genel merkezinin açılışını yaptı ve farklı pozisyonlarda iş alımlarına başladı. Socios Turkey yıl sonuna kadar yaklaşık 20 personel ile çalışmalarını devam ettirmeyi planlıyor.

FINTR Başkanı Demet Zübeyiroğlu: “Socios.com’u en son üyemiz olarak aramızda görmekten gerçekten memnunuz. Şirket, Türkiye’deki varlığını büyütmeye kararlı ve organizasyonumuz için mükemmel bir üye.

Socios.com, Türkiye spor endüstrisine büyük fayda sağlama potansiyeline sahip, gerçekten yenilikçi bir ürünü olan, organize, kararlı ve hırslı bir şirket.

Hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda fintech ekosistemini geliştirmek için onlarla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.”

Chiliz ve Socios.com CEO ve Kurucusu Alexandre Dreyfus : “Türk spor organizasyonları için inanılmaz derecede güçlü bir yeni bir gelir kaynağı olma potansiyeline sahip gelişmiş bir fintech çözümü sunuyoruz.

FINTR bu misyonumuzu tamamen anlıyor ve ülkenin spor endüstrisi için taraftar etkileşimini ve gelir sağlama çalışmalarımızı büyük ölçüde artırma hedeflerimize tam destek veriyor.

Ülkenin en yenilikçi fintech organizasyonlarından biri olarak, artan itibarımızı daha da güçlendiren FINTR ağının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık aynı zamanda Türkiye’deki yatırımlarımıza uzun vadeli bağlılığımızın bir başka kanıtı niteliğinde. ”

.

Dünyaca meşhur takımların taraftar tokenlarını almak/satmak (trade) için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk