September 30, 2023

Socios.com Launches VISA Debit Card

The Socios.com VISA debit card will allow users to make deposits into their EUR or GBP wallet on Socios.com, topping up their balance and making payments for goods and services as with any traditional payments card. The card includes an IBAN and will initially be available in 26 countries in the European Economic Area, before expanding over time to additional markets.

FanTokenNews.com - Socios.com Introduces VISA Debit Card

FanTokenNews.com - Socios.com Introduces VISA Debit Card

[EN – English]

Chiliz ($CHZ), the leading blockchain fintech provider for sports and creators of the fan voting and rewards app Socios.com have announced the launch of the Socios.com VISA Debit Card. The card, which is powered by Railsbank’s pioneering open banking platform, will be available to all users on Socios.com.

Socios.com empowers users to ‘Be More Than A Fan’, allowing them to vote in club polls and earn rewards through digital assets known as Fan Tokens. Partners include FC Barcelona — who recently launched their $BAR Fan Token, generating $1.3M in sales revenue in less than 2 hours — Juventus, Paris Saint-Germain, Atlético de Madrid, AS Roma, Galatasaray, CA Independiente, UFC and esports team OG.

The Socios.com VISA debit card will allow users to make deposits into their EUR or GBP wallet on Socios.com, topping up their balance and making payments for goods and services as with any traditional payments card. The card includes an IBAN and will initially be available in 26 countries in the European Economic Area, before expanding over time to additional markets.

Featuring the message ‘I AM MORE THAN A FAN’ on its overlay, the Socios.com VISA debit card will allow users to strengthen and increase their fan status, while also gaining access to a range of other benefits. In addition to the non-branded version of the card, exclusive limited-edition club-branded cards for the leading Fan Token holders, bestowing additional user privileges, will be created.

For every purchase made the card holder will be able to access financial rewards, club-related benefits and to increase their influence and status as a fan on Socios.com. The Socios.com VISA Debit Card will also allow the clubs to give more value to their sponsors, as it will create additional incentives for fans to make purchases.

For instance — a fan using the card to purchase the goods of an official club sponsor will receive cashback in the form of a Chiliz $CHZ deposit into their Socios.com account. Fans can use $CHZ — the leading digital currency for sports — to purchase additional Fan Tokens on Socios.com, allowing them to increase their voting weight in polls, boosting their fan status and chances of accessing unforgettable rewards and experiences. The fan will also receive an entry into that day’s $CHZ airdrop (with a winning value of over €100 equivalent) and leaderboard points that will further increase their chances of accessing club rewards. Fans could also receive similar rewards and incentives for making transactions within the stadium, or in sports bars or shops within 5km of the stadium on match days.

Examples of rewards include Juventus ($JUV) and AS Roma ($ASR) Fan Token holders appearing — via video — on the LED panels surrounding the pitch for recent home games. Galatasaray ($GAL) Fan Token holders also had their life-sized photos on display at the Türk Telekom stadium for the final three home games of the 2019/20 Süper Lig season.

Socios.com VISA Debit Card owners will also receive a unique global ID number linked to their KYC verified Socios.com ID, that will allow fans to redeem club and sponsor related rewards and discounts. The ID will be visible within the Socios.com app.

The card also has the potential to serve, in certain exclusive locations, as ticket entry to the stadium whereby the user’s phone and card becomes the ticket with ID secured by the Socios.com blockchain-based platform.

Alexandre Dreyfus, CEO & Founder of Chiliz and Socios.com added, “The Socios.com VISA debit card is the last mile between the club and its fans, through which fans can enjoy even greater recognition — receiving financial boosts and reward points while boosting their fan status for making purchases linked to the clubs they love.”

Louisa Murray, Global Head of Sales, Railsbank said: “Fintech and football together, the dream ticket! We are very excited that Chiliz and Socios.com have chosen the Railsbank platform from which to launch this very exciting product and we will be working very closely with the team to ensure that it is a great success.”

.

Fans can apply for the Socios.com VISA debit card by filling in the application form.

.

To start trading (buy/sell) fan tokens of world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Taraftar oylama ve ödül uygulaması Socios.com yeni oluşturacakları VISA Banka Kartını piyasaya süreceklerini açıkladı. Railsbank’ın öncü açık bankacılık platformu tarafından desteklenen kart, Socios.com’daki tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek.

Socios.com, kullanıcılarına kulüp oylamalarında seçim yapmaları ve Fan Token olarak bilinen dijital varlıklarla ödül kazanmalarına olanak tanıyan ‘Taraftardan Fazlası Olma’ yetkisini veriyor. Ortakları arasında, yakın zamanda 2 saatten kısa bir sürede 1,3 milyon dolarlık satış yaparak $BAR Fan Token’ını piyasaya süren FC Barcelona ve Juventus, Paris Saint-Germain, Atlético de Madrid, AS Roma, Galatasaray, CA Independiente, UFC ve esports takımı OG bulunmakta.

Socios.com VISA banka kartı, kullanıcıların Socios.com’daki EUR veya GBP cüzdanlarına para yatırmalarını, bakiyelerini artırmasını ve geleneksel ödeme kartlarında olduğu gibi mal ve hizmetler için ödeme yapmasını sağlayacaktır. Kart bir IBAN içerecektir ve zamanla ek pazarlara açılmadan önce Avrupa Ekonomik Alanındaki 26 ülkede kullanılabilecektir.

Ön yüzünde ‘I AM MORE THAN A FAN’ mesajının yer aldığı Socios.com VISA banka kartı, kullanıcıların taraftar statülerini güçlendirmelerine ve artırmasına olanak tanırken aynı zamanda bir dizi başka avantaja da erişim sağlayacak. Kartın markasız versiyonuna ek olarak, önde gelen Fan Token sahipleri için ek kullanıcı ayrıcalıkları tanıyan özel sınırlı sayıda kulüp markalı kartlar oluşturulacak.

Yapılan her satın alım için kart sahibi finansal ödüllere, kulüple ilgili faydalara erişebilecek ve Socios.com’daki taraftar etkilerini ve statülerini artırabilecektir. Socios.com VISA Banka Kartı, taraftarların alışveriş yapması için ek teşvikler yaratacağından, kulüplerin sponsorlarına daha fazla değer sunmalarına olanak sağlayacak.

Örneğin, resmi bir kulüp sponsorunun ürünlerini satın almak için kartı kullanan bir taraftar, Socios.com hesabına yatacak şekilde Chiliz $CHZ kazanabilecektir. Taraftarlar, Socios.com’dan ek Fan Token satın almak için spor’un önde gelen dijital para birimi olan $CHZ’yi kullanabilirler, bu sayede anketlerde oylama ağırlıklarını arttırarak taraftar statülerini ve unutulmaz ödüllere ve deneyimlere erişme şanslarını artırabilirler. Taraftarlar ayrıca o günün $CHZ airdrop’unu kazanma (kazanma değeri 100€’nun üzerinde değerle) ve kulüp ödüllerine erişme şanslarını daha da artıracak olan liderlik tablosuna katılım sağlayabilecek. Taraftarlar ayrıca stadyumda veya maç günlerinde stadyumun 5 km yakınında bulunan spor barlarında veya mağazalarda işlem yapmak için benzer ödüller ve teşvikler kazanabilecekler.

Son ödüllere örnek olarak Juventus ($JUV) Fan Token sahipleri, video yoluyla — AC Milan’a karşı salgından bu yana kulübün ilk maçı için sahayı çevreleyen LED panellerde yer aldılar. Galatasaray ($GAL) Fan Token sahipleri, 2019/20 Süper Lig sezonunun son üç iç saha maçında Türk Telekom stadyumunda gerçek boyutlu fotoğraflarını sergiliyorlar.

Socios.com VISA Banka Kartı sahipleri, KYC onaylı Socios.com kimliklerine bağlı özel bir global kimlik numarasına sahip olacak ve bu da taraftarların kulüp ve sponsorlar ile ilgili ödül ve indirimler kazanmalarına olanak tanıyacak. Kimlik numarası Socios.com uygulamasında görünecektir.

Kart ayrıca stadyuma bilet girişi yapma potansiyeline sahiptir, böylece kullanıcının telefonu ve kartı Socios.com blockchain tabanlı platform tarafından güvence altına alınan kimlikle bilet haline gelebilir.

Kullanıcılar yaz sonunda Socios.com VISA Banka Kartına erişecek ve devamı üçüncü çeyrekte takip edecektir.

Chiliz ve Socios.com CEO’su ve Kurucusu Alexandre Dreyfus şunları ekledi, “Socios.com VISA banka kartı, kulüp ve taraftarları arasındaki son bağlantıdır. Bu şekilde taraftarlar, sevdikleri kulüplerle bağlantılı alışverişler yaparken taraftarlık durumlarını artırır, finansal destek ve ödül puanları alarak daha da fazla tanınırlık kazanabilirler. ”

Railsbank Global Satış Başkanı Louisa Murray, “Fintech ve futbol birlikte rüya bileti! Chiliz ve Socios.com’un, bu çok heyecan verici ürünü piyasaya sürmek için Railsbank platformunu seçtiği için çok heyecanlıyız ve büyük bir başarı olmasını sağlamak için ekiple beraber çok yakın çalışacağız.”

.

Taraftarlar başvuru formunu doldurarak Socios.com VISA debit kartı için başvurabilirler.

.

Dünyaca meşhur takımların taraftar tokenlarını almak/satmak (trade) için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk