April 1, 2023

Socios.com to Bring Multi-Sports Fan Zone To The Sandbox Metaverse

Blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com today announced plans to build a sports and entertainment neighbourhood in The Sandbox metaverse, a blockchain powered community platform where creators can monetize assets and gaming experiences.

FanTokenNews.com - Socios.com To Bring Multi-Sports Fan Zone To The Sandbox Metaverse.

FanTokenNews.com - Socios.com To Bring Multi-Sports Fan Zone To The Sandbox Metaverse.

[EN – English]

Blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com today announced plans to build a sports and entertainment neighbourhood in The Sandbox metaverse, a blockchain powered community platform where creators can monetize assets and gaming experiences.

The Sandbox is a virtual world where players can build, own, and monetize their gaming experiences on the Ethereum blockchain using NFTs and $SAND, the platform’s utility token. LANDS are non-fungible token (ERC-721) NFTs that represent unique digital locations in the universe of The Sandbox.

The Sandbox has already secured over 60 partnerships with award-winning game companies such as Square Enix, Atari, top decentralized games such as Crypto Kitties, and major brands such as RollerCoaster Tycoon, Care Bears, and Shaun the Sheep as it builds a fun, creative “play-to-earn” gaming platform offering virtual worlds and game experiences owned and created by players. By allowing players to experience iconic games, characters, and brands in conjunction with player-created content, The Sandbox offers a rich experience joining the global impact and awareness of popular brands with fresh experiences created by players themselves. This unique combination allows the gaming platform to be at once recognizable to players around the world while offering the chance to express unparalleled creativity and imagination.

FanTokenNews.com - Socios.com has acquired 576 (24 x 24) LANDS in the metaverse.
FanTokenNews.com – Socios.com has acquired 576 (24 x 24) LANDS in the metaverse.

Socios.com has acquired 576 LANDS in the metaverse (as a 24×24 extra large Estate) and will use its location into a digital ecosystem to feature all the partner clubs of the platform and engage with its community through social gaming experiences within The Sandbox virtual worlds; building a sports and entertainment neighbourhood featuring partner clubs such as FC Barcelona, Juventus and Paris Saint-Germain.

Socios.com allows sporting organizations to engage with and monetize their global fanbases through Fan Tokens. To date, 11 major sporting entities, including FC Barcelona, Juventus and Paris Saint-Germain have launched Fan Tokens on Socios.com. Fan Tokens are digital assets that provide owners with engagement opportunities, such as voting rights, the ability to compete in leaderboards and soon-to-be-launched features, including Chat and Games. Fan Token holders can also earn unique rewards and experiences linked to their clubs. Many more organisations from football and other sports are primed to launch Fan Tokens before the end of 2020.

Sports fans, gamers and crypto enthusiasts will be able to enjoy various collection and engagement experiences in the Socios.com neighbourhood, which is set to feature digitally recreated stadia for every partner club. Socios.com assets, potentially including NFTs, could also be available in The Sandbox Marketplace, while the platform’s Game Maker feature will provide additional gamification opportunities for sport fans.

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com said: “The Sandbox will allow us to recreate the Socios.com ecosystem in the metaverse. We’re going to build a vibrant digital home for all the fans of our partner clubs, where they can check out digital stadia and enjoy a wide variety of digital collection and engagement experiences. We’re also going to be on the same map as other major blockchain and commercial entities, opening the door for further creative collaborations.”

Sebastien Borget, COO & Co-Founder of The Sandbox said: “We’re pleased to welcome Socios into The Sandbox metaverse, bringing millions of football and sport fans the opportunity to discover and engage with new interactive entertainment experiences that will allow them to socialize in a 3D virtual world. Progressively, we are turning our vision of building a mainstream; family-friendly gaming virtual world into reality through the addition of major sporting organisations in a multi-sports fan zone hosted by Socios.com. Together, we’ll expand the meaning of a Fan Zone with the use of tokens and NFTs in a mainstream context.”

.

To start trading (buy/sell) fan tokens of world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Blokzincir tabanlı taraftar oylama ve ödül uygulaması Socios.com bugün, içerik oluşturucuların varlıklardan ve oyun deneyimlerinden para kazanabilecekleri blokzincir destekli bir topluluk platformu olan The Sandbox evreninde bir spor ve eğlence alanı kurma planlarını duyurdu.

The Sandbox, oyuncuların oyun deneyimlerini Ethereum blok zincirinde NFT’leri ve platformun yardımcı token’ı $SAND kullanarak oluşturabilecekleri, sahip olabilecekleri ve bunlardan para kazanabilecekleri sanal bir dünyadır. ARAZİLER (Lands) Sandbox evrenindeki benzersiz dijital konumları temsil eden benzersiz token (ERC-721) NFT’lerdir.

The Sandbox, Square Enix, Atari gibi ödüllü oyun şirketleriyle, Crypto Kitties gibi en iyi merkezsiz oyunlarla ve RollerCoaster Tycoon, Care Bears ve Shaun the Sheep gibi büyük markalarla bir eğlence ekosistemi oluşturarak şimdiden 60’ın üzerinde ortaklık kurdu ve oyuncular tarafından sahip olunan ve yaratılan sanal dünyalar ve oyun deneyimleri sunan yaratıcı bir “kazan-kazan” oyun platformu haline geldi. Oyuncuların ikonik oyunları, karakterleri ve markaları oyuncular tarafından oluşturulan içerikle birlikte deneyimlemelerine olanak tanıyan The Sandbox, popüler markaların küresel etkisini ve farkındalığını oyuncuların kendileri tarafından yaratılan yeni deneyimlerle birleştiren zengin bir deneyim sunuyor. Bu benzersiz kombinasyon, oyun platformunun aynı anda dünyanın her yerinden oyuncular tarafından tanınmasını sağlarken, benzersiz yaratıcılık ve hayal gücünü ifade etme fırsatı tanıyor.

Socios.com, Metaverse’te 576 LANDS (24×24 ekstra büyük bir Arazi) satın aldı ve platformun tüm ortak kulüplerini öne çıkarmak ve The Sandbox sanal dünyalarındaki sosyal oyun deneyimleri aracılığıyla FC Barcelona, Juventus ve Paris Saint-Germain gibi ortak kulüplerin bulunduğu bir spor ve eğlence bölgesi inşa ederek topluluğuyla etkileşim kurmak için konumunu bu dijital ekosistemde kullanacak.

Socios.com, spor organizasyonlarının Taraftar Tokenlar aracılığıyla küresel taraftar kitleleri ile etkileşimde bulunmalarına ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanır. Bugüne kadar, FC Barcelona, Juventus ve Paris Saint-Germain de dahil olmak üzere 11 büyük spor kuruluşu, Socios.com’da Taraftar Token başlattı. Taraftar Tokenlar, token sahiplerine oy hakkı, liderlik tablolarında rekabet etme şansı ve Sohbet ve Oyunlar dahil yakında piyasaya sürülecek özellikler gibi etkileşim fırsatları sağlayan dijital varlıklardır. Taraftar Token sahipleri, kulüpleriyle bağlantılı benzersiz ödüller ve deneyimlere de sahip olabilirler. Futbol ve diğer sporlardan çok daha fazla organizasyon, 2020 yılı içerisinde Taraftar Tokenlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Spor tutkunları, oyuncular ve kripto meraklıları, her ortak kulüp için dijital olarak yeniden oluşturulmuş stadyumlara sahip olan Socios.com dünyasında çeşitli koleksiyon ve etkileşim deneyimlerinin tadını çıkarabilecekler. Potansiyel olarak NFT’ler de dahil olmak üzere Socios.com varlıkları, Sandbox Pazar yerinde (Marketplace) bulunacak ve platformun Game Maker (Oyun Oluşturma) özelliği spor tutkunları için ek oyunlaştırma fırsatları sağlayacak.

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “Sandbox, Metaverse’te Socios.com ekosistemini yeniden oluşturmamıza izin verecek. Ortak kulüplerimizin tüm taraftarları için dijital stadyumlara göz atabilecekleri ve çok çeşitli dijital koleksiyon ve etkileşim deneyimlerinin keyfini çıkarabilecekleri canlı bir dijital ev inşa edeceğiz. Ayrıca, diğer büyük blok zinciri ve ticari kuruluşlarla aynı haritada olacağız ve daha fazla yaratıcı işbirliğine kapı açacağız.”

The Sandbox Kurucu Ortağı ve Operasyon Direktörü Sebastien Borget: “Socios’u The Sandbox Metaverse’te ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık ile milyonlarca futbol ve spor taraftarına, 3 boyutlu sanal dünyada yeni eğlence deneyimleri ile etkileşim kurma ve sosyalleşme fırsatı sunacağız. Kademeli olarak, bir ana akım, aile dostu oyun sanal dünyası inşa etme vizyonumuzu Socios.com’un sahip olduğu çok sporlu taraftar bölgesine büyük spor organizasyonlarının eklenmesiyle birlikte gerçeğe dönüştürüyoruz. Birlikte, genel bağlamda token ve NFT kullanımıyla Taraftar Bölgesinin kapsamını genişleteceğiz.”

.

Dünyaca meşhur takımların taraftar tokenlarını almak/satmak (trade) için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk