September 30, 2023

Team Alliance To Launch $ALL Fan Token On Socios.com

Sweden based esports organization Team Alliance, in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $ALL Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

FanTokenNews.com - Team Alliance Launches $ALL Fan Token on Socios.com.

FanTokenNews.com - Team Alliance Launches $ALL Fan Token on Socios.com.

[EN – English]

Sweden based esports organization Team Alliance, in partnership with Chiliz ($CHZ), have announced plans to launch $ALL Fan Token on blockchain-based fan voting and rewards app Socios.com.

Alliance is a world-renowned esports organization fielding competitive players across some of the most popular video games in the world including DOTA2, Apex LegendsSuper Smash Bros, Fortnite and TrackMania. Their Dota 2 team, headed by Jonathan “Loda” Berg, won The International 2013.

Alliance has become one of the most recognizable brands in esports, with acclaimed players such as Adam “Armada” Lindgren leading Smash and a Dota 2 legacy that has created countless memories for fans and players alike. Since its foundation in 2013, Alliance has had a Nordic focus and is based in Sweden. In 2016 Alliance became an independent, player-owned organization.

$ALL Fan Tokens will give owners many benefits, including the right to vote in Alliance polls. For the historic first poll, fans will be asked to choose which game the organisation picks up a team in next. Fan Token owners can also connect with other fans in Socios Chat and look forward to VIP rewards and exclusive club and sponsor promotions.

The maximum supply of $ALL Fan Tokens will be 5 Million, with a limited number to be made available at a fixed price of 1 US Dollar in the initial flash sale. The date of the sale will be revealed soon. $ALL Fan Tokens will be available sometime after the flash sale on both Socios.com app and Chiliz Exchange, but price will then be determined by demand.

Socios.com Fan Token partners include esports organisations Natus Vincere ‘NAVI’, Team Heretics, and OG as well as 13 major soccer clubs including FC Barcelona, Paris Saint-Germain and Juventus. Socios.com also has a global fan engagement partnership with MMA giants UFC, while fellow MMA organisation the Professional Fighters League (PFL) will launch a Fan Token in early 2021. Additional partnership announcements from esports and other sports are expected before the end of the year.

Details on when the $ALL Fan Token and more information about the historic first poll will be revealed in the near future.

Jonathan ‘Loda’ Berg of Team Alliance said, “I am extremely excited to announce that we are partnering with Socios.com to launch $ALL Fan Tokens.”

“We exist for our fans and we want to give them a direct say in key decisions, such as which games we pick up and what we feature on our team jerseys. $ALL Fan Token will also give Alliance fans the chance to win a tonne of rewards and unique VIP experiences.”

“The first poll, which will open as soon as we launch the $ALL Fan Token on Socios.com, is going to set a new milestone for fan engagement in esports. There’s going to be more details about the launch date and that huge first poll soon. Make sure you’re ready to cast your vote!”

Alexandre Dreyfus, CEO & Founder of Chiliz and Socios.com, said: “We are delighted to welcome Team Alliance on board as the latest esports organization to join Socios.com.”

.

To buy $ALL during FTO (Fan Token Offering) and to start trading (buy/sell) $ALL (once listed), and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

İşveç merkezli e-spor organizasyonu Team Alliance ve Chiliz $ALL Fan Tokenlarını çıkarmak için anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Yakın zamanda çıkarılacak olan $ALL Fan Tokenların satışı hem taraftar etkileşim ve ödüllendirme uygulaması olan Socios.com üzerinden hem de Chiliz Borsasından gerçekleştirilecek.

Alliance, DOTA2, Apex Legends, Super Smash Bros, Fortnite ve TrackMania dahil olmak üzere dünyanın en popüler oyunlarının turnuvalarında mücadele eden dünyaca ünlü bir e-spor takımıdır. Jonathan “Loda” Berg liderliğindeki Dota 2 takımları, The International 2013’ü kazanarak dünya çapında ün kazandı.

Alliance, Smash ve Dota 2 ustası Adam “Armada” Lindgren gibi harika oyunculara sahip ve hem taraftarlar hem de oyuncular için sayısız tarihi ana imza atarak en çok tanınan markalardan biri haline geldi. Alliance, 2013’teki kuruluşundan bu yana, İskandinavya odaklı olarak çalışmalarını sürdürdü ve merkezi İsveç’te bulunuyor. 2016’da Alliance bağımsız, oyuncuların sahip olduğu bir kuruluş haline geldi.

$ALL Taraftar Token’lar, $ALL token sahiplerine Alliance oylamalarında oy kullanma hakkı da dahil olmak üzere birçok avantaj sağlayacak. İlk oylamada taraftarlara, takımın bir sonraki oyun olarak hangisini seçmesini istedikleri sorulacak. Taraftar Token sahipleri ayrıca Socios Sohbet’teki diğer taraftarlarla bağlantı kurabilir ve VIP ödüller ile özel kulüp ve sponsor promosyonları kazanma şansı yakalayabilir.

Toplam arzı 5 Milyon adet olacak $ALL Fan Tokenları kısıtlı ilk satışında fiyatı 1 Dolar ‘dan taraftarlara sunulacak. Bu satışın ne zaman yapılacağı ayrıca duyurulacak. Bu satıştan belli bir süre sonra taraftarlar tekrar Socios.com uygulaması üzerinden veya Chiliz Borsasından $ALL token alabilecekler ama bu sefer fiyat arz-talep dengesine göre belirlenen piyasa fiyatından olacak.

Socios.com Taraftar Token ortakları arasında e-spor takımları Natus Vincere, Team Heretics ve OG’nin yanı sıra önde gelen futbol kulüplerinden FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, Trabzonspor, CA Independiente, Apollon Limassol yer alıyor. Professional Fighters League (PFL) geçtiğimiz günlerde Socios.com’da bir Taraftar Token çıkaran ilk profesyonel spor ligi olma planlarını açıklarken, İsviçre kulübü Young Boys, Belçika ekibi STVV ve İtalyan futbol kulübü Novara ise yakın gelecekte Taraftar Token’larını piyasaya sürecek. Spor ve eğlence dünyasından onlarca şirket, yıl sonundan önce Taraftar Token çıkarmaya hazırlanıyor.

$ALL Taraftar Token’ın detayları ve ilk oylama hakkında daha fazla bilgi yakın gelecekte açıklanacak.

Team Alliance’tan Jonathan ‘Loda’ Berg: “$ALL Taraftar Token’larımızı piyasaya sürmek için Socios.com ile ortaklık kurduğumuzu duyurmaktan son derece heyecanlıyım.”

“Taraftarlarımız için varız ve hangi maçları seçtiğimiz ve takım formalarımızda neleri öne çıkardığımız gibi önemli kararlarda onlara doğrudan söz hakkı tanımak istiyoruz. $ALL Taraftar Token, Alliance taraftarlarına tonlarca ödül ve benzersiz VIP deneyimleri kazanma şansı da verecek.”

$ALL Taraftar Token’ı Socios.com’da çıkardığımız anda açılacak olan ilk oylama, e-sporlarda taraftar katılımı için yeni bir dönüm noktası olacak. Yakında lansman tarihi ve o büyük ilk oylama hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağız. Oyunuzu kullanmaya şimdiden hazır olun!”

Chiliz ve Socios.com Kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus: “Team Alliance’ı Socios.com’a katılacak en son e-spor organizasyonu olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.”

.

FTO (Fan Token Offering – Taraftar Token Arzı) aşamasında $ALL almak, listelendiği zaman $ALL ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemlerini yapmak için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk