June 5, 2023

UFC Star ‘The Korean Zombie’ Backs Chiliz $CHZ And Fan Tokens

Clearly impressed, Chan Sung Jung, also known as ‘The Korean Zombie’ for his ability to keep fighting despite taking heavy blows, posted a video about Fan Tokens to his Instagram, Facebook and Twitter followers.

FanTokenNews.com - UFC Star ‘The Korean Zombie’ Backs Chiliz $CHZ And Fan Tokens.

FanTokenNews.com - UFC Star ‘The Korean Zombie’ Backs Chiliz $CHZ And Fan Tokens.

[EN – English]

Korean UFC star Chan Sung Jung has taken to social media to tell his followers about Chiliz $CHZ and Fan Tokens. Chiliz is a fintech blockchain company that allows the world’s biggest sporting organisations to get closer to their global fanbases through digital assets called Fan Tokens.

Clearly impressed, Chan Sung Jung, also known as ‘The Korean Zombie’ for his ability to keep fighting despite taking heavy blows, posted a video about Fan Tokens to his Instagram, Facebook and Twitter followers.

In the 49-second long video filmed from his training centre, Sung Jung — ranked 5th in the UFC Featherweight rankings, talks about how fans can influence their favourite clubs by voting in polls for big teams like Paris Saint-Germain and FC Barcelona, before saying Fan Tokens can be purchased on Korean cryptocurrency exchange Upbit.com.

The Korean Zombie’s posts can be viewed below:

20 major sporting organizations have partnered with Chiliz to launch Fan Tokens on the fan voting and rewards app Socios.com, including FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AS Roma, Atlético de Madrid, and most recently AC Milan. Leading esports organizations Team Heretics, NAVI, OG and Alliance have all launched Fan Tokens on the platform.

The Korean Zombie’s own organisation the UFC have signed a global fan engagement agreement and fellow MMA organisation the Professional Fighters League will launch a Fan Token in the coming months. More major clubs are set to launch Fan Tokens in the near future.

In just over a year over 14M Fan Tokens have been sold and over 700,000 votes registered on the blockchain. In total, Fan Tokens have generated over $30M USD for clubs and partners in a little over 12 months. In late December and early January several Fan Tokens were listed on major global exchanges Binance, Upbit and Paribu driving significant activity, with $PSG and $JUV trading volumes hitting a 24 hour high of $270M in late December.

Chiliz and Socios.com CEO Alexandre Dreyfus said: “The Korean Zombie thinks Fan Tokens are cool! We’re delighted to see such a high-profile athlete backing Fan Tokens, but he won’t be the last.

When the athletes of the teams and partners we’re working with start to promote the utility of Fan Tokens, awareness will really take off, further establishing the incredible new Fan Token ecosystem we are building and cementing $CHZ as the recognised digital currency for sports and entertainment.”

.

To start trading (buy/sell) UFC tokens when it is launched,  and fan tokens of other world-famous teams, open up an account (safe and free) at Chiliz Exchange with our reference (UVI8Uk).

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Koreli UFC yıldızı Chan Sung Jung, takipçilerine sosyal medya üzerinden Chiliz $CHZ ve Fan Token’lar hakkında bilgi verdi. Chiliz, dünyanın en büyük spor organizasyonlarının, Fan Token adı verilen dijital varlıklar aracılığıyla küresel taraftar kitlelerine daha yakın olmalarına olanak tanıyan bir fintech blokzinciri şirketidir.

Ağır darbeler almasına rağmen dövüşmeye devam etme kabiliyeti nedeniyle “Koreli Zombi” olarak da bilinen Chan Sung Jung, Instagram, Facebook ve Twitter takipçilerine Fan Token’lar hakkında bir video yayınladı.

Eğitim merkezinden çekilen 49 saniyelik videoda, UFC Tüy Sıklet sıralamasında 5. sırada yer alan Sung Jung, taraftarların daha önce Paris Saint-Germain ve FC Barcelona gibi büyük takımlar için yapılan oylamalarda oy vererek destekledikleri kulüplerin kararlarında nasıl söz sahibi olduklarını anlatıyor. Fan Token’ların Kore kripto para borsası Upbit.com’dan satın alınabileceğini belirtiyor.

Koreli Zombi’nin videoları aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir:

FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AS Roma, Atlético de Madrid ve en son AC Milan dahil olmak üzere 20 büyük spor kuruluşu, taraftar oylama ve ödül uygulaması Socios.com’da Fan Token başlatmak için Chiliz ile ortaklık kurdu. Önde gelen e-spor organizasyonları Team Heretics, NAVI, OG vs Alliance platformda Fan Token’larını piyasaya sürdü.

Koreli Zombi’nin kendi organizasyonu olan UFC, küresel bir taraftar katılım anlaşması imzaladı ve diğer MMA organizasyonu olan Professional Fighters League önümüzdeki aylarda bir Fan Token yayınlayacak. Yakın gelecekte daha fazla büyük kulüp Fan Token’larını piyasaya sürecek.

Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde 14 milyonun üzerinde Fan Token satıldı ve blokzincirine 700.000’den fazla oy kaydedildi. Toplamda, Fan Token’lar 12 aydan biraz daha uzun bir süre içinde kulüpler ve ortaklar için 30 milyon doların üzerinde gelir sağladı. Aralık ayı sonlarında ve Ocak ayının başlarında, Binance, Upbit ve Paribu gibi dev borsalarda birkaç Fan Token listelendi ve $PSG ve $JUV işlem hacimleri Aralık sonunda 24 saatin en yüksek seviyesi olan 270 milyon dolara ulaştı.

Chiliz ve Socios.com CEO’su Alexandre Dreyfus: “Koreli Zombi, Fan Token’ların harika olduğunu düşünüyor! Bu kadar yüksek profilli bir sporcunun Fan Token’ları desteklediğini görmekten çok memnunuz ve daha fazla sporcunun destekleyeceğini düşünüyoruz.

Birlikte çalıştığımız takımların ve ortakların sporcuları Fan Token’ların kullanımını teşvik etmeye başladıklarında farkındalık gerçekten artacak ve bu da inanılmaz yeni Fan Token ekosistemini daha da geliştirecek ve $CHZ’nin spor ve eğlence dünyasının dijital para birimi olarak tanınmasına büyük bir ivme kazandıracak.”

.

Listelendiği zaman $UFC ve mevcut diğer fan tokenların alım/satım (trade) işlemleri için Chiliz Borsasında bizim referansımızla (UVI8Uk) güvenli ve ücretiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk