September 30, 2023

What is Chiliz ($CHZ)?

Socios.com App is built on blockchain technology and uses a digital currency (cryptocurrency) called Chiliz ($CHZ).

FanTokenNews.com - What is Chiliz?

FanTokenNews.com - What is Chiliz?

[EN – English]

Socios.com App is built on blockchain technology and uses a digital currency (cryptocurrency) called Chiliz ($CHZ). Unlike physical currencies such as euros and dollars that you spend in a shop or online, cryptocurrencies only exist in the digital space and can only be spent on certain platforms. Instead of a central authority like an internet bank, cryptocurrencies use an encrypted peer-to-peer network to store your balance, as well as to confirm and verify transactions. This network is called a blockchain, but think of it like a huge public list of every transaction that has ever been made. Socios.com App uses blockchain because it is the most practical way to maintain voting integrity while turning voting rights into an ownable commodity, ie Fan Tokens.

Although The Socios.com App is built on blockchain, the technology is invisible. Buying Chiliz ($CHZ) through the app itself is as easy as any e-commerce purchase. You can buy $CHZ by topping-up your wallet on the app itself or, if you’re a regular user of cryptocurrencies, you can buy through major cryptocurrency exchanges in larger denominations and transfer your wallet across to Socios.com.

Chiliz ($CHZ) is Ethereum-based token with maximum supply of 8,888,888,888. $CHZ is being actively traded in most major global and local cryptocurrency exchanges against Bitcoin (BTC) and fiat-based (USD, EUR, GBP, TRY) currency pairs.

In addition to buying and selling fan tokens on Socios.com App, fans who choose to have more control over their trades can register to Chiliz Exchange, it is safe to use and free to register. Usually, couple of weeks after initial FTO (Fan Token Offering), fan tokens get listed in Chiliz Exchange. In the exchange, you will be able to buy/sell and hold different fan tokens. You will be able to place Limit orders in addition to Market orders so you will have more control compared to Socios.com App. Fan Tokens gets listed in CHZ pairs in Chiliz Exchange but Chiliz – Bitcoin (CHZ/BTC) and Chiliz – Tether (CHZ/USDT) pairs are available, thus you will be able to convert your Chiliz to BTC and USDT and make transfers (deposit/withdraw) to external exchanges and wallets as needed. There is no fee to transfer fan tokens to Socios.com App from Chiliz Exchange but there is a minimum limit, which is 15 fan tokens as of this writing for each fan token transfer. Keep in mind that you will be required to make KYC (Know Your Customer) verification in order to withdraw funds. In addition to listing of Fan Tokens through the exchange, you will also have a chance to participate in FTOs (Fan Token Offerings). Purchase limits per account and and other restrictions may apply, details are usually given through social media accounts of Socios and Chiliz. Click the below link to register with our reference:

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

  • Social Media

Website: http://www.chiliz.com

Twitter: https://twitter.com/chiliz

Instagram: https://www.instagram.com/chilizdotcom/

Telegram: https://t.me/chiliz_io

.

.

.

[TR – Turkish – Türkçe]

Socios.com Uygulaması blockzincir üzerine kurulmuştur ve Chiliz ($CHZ) isimli kriptoparayı kullanmaktadır. Euro, Dolar, TL aksine kripto paralar sadece dijital ortamlarda varolur ve belli bazı platformlarda kullanılabilinirler. İnternet Bankacılığının merkezi banka otoritesini kullanmanın aksine, kriptoparalar uçtan uça güvenli bir şekilde şifrelenir, kaydedilir ve tutulurlar, buna blockzinciri (blockchain) denir. Socios.com Uygulaması blockzincir teknolojisini kullanır, çünkü bu oylama bilgilerinin güvenliği için en ideal çözümdür.

Socios.com Uygulaması blockzincir teknolojisini kullanıyor olsa da bu teknolojinin kompleks yanları kullanıcıya yansıtılmaz yani teknolojisi bir nevi görünmez/göze çarpmaz özellik taşır. Kullanıcılar uygulama üzerinden Chiliz ($CHZ) alabildikleri gibi, tanınan bir çok kriptopara borsasından da Chiliz satın alıp Socios.com Uygulamasındaki cüzdanlarına transfer edebilirler.

Chiliz ($CHZ) Ethereum tabanlı bir kripto paradır ve toplam 8,888,888,888 adet Chiliz vardır. $CHZ tanınmış bir çok global ve yerel borsada Bitcoin (BTC) ve klasik paralar (USD, EUR, GBP, TRY) paritelerinde işlem görmektedir.

Socios.com Mobil Uygulaması haricinde, arzu eden taraftarlar Chiliz Borsası üzerinden de Fan Token alabilirler. Bu sayede kullanıcılar al-sat işlemlerinde daha fazla kontrole (belli fiyattan belli miktarda alım-satım gibi) sahip olurlar. Genelde, FTO (Fan Token Offering – Fan Token Arzı) yapıldıktan bir kaç hafta sonra, mevzu bahis token Chiliz Borsasında işleme açılır. Borsada, mevcut farklı fan tokenlara alıp satabildiğiniz gibi aynı zamanda arzu ettiğiniz miktarda fan tokenı da borsanın cüzdanında tutabilirsiniz. Fan Tokenlar Chiliz Borsasında Chiliz ($CHZ) paritesinde listelenilirler ama borsada Chiliz – Bitcoin (CHZ/BTC) ve Chiliz – Tether (CHZ/USDT) pariteleri de mevcuttur, bu sayede isteyenler tokenlarını önce Chiliz’e daha sonra Bitcoin ve Tether’e çevirebilir, çevidiklerini başka borsalara ve cüzdanlara gönderebilirler. Fan tokenları Chiliz Borsasından Socios.com Uygulamasına göndermek için herhangi bir transfer ücreti söz konusu değildir fakat minimum gönderme limiti mevcuttur. Bu yazının yazıldığı anda bu limit her gönderim başına 15 fan token olarak belirlenmiştir. Borsadan kripto varlıklarınızı harici cüzdan veya borsalara çekmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Chiliz Borsasına üye olarak alma satma işlemleri haricinde FTO (Fan Token Offering – Taraftar Token Arzı) faaliyetlerine de katılabilirsiniz. FTO sürecinde alım limitleri gibi belli başlı bir takım kısıtlamalar mevcut olmakta ve bu bilgiler Socios ve Chiliz’in sosyal medya hesaplarından FTO öncesi duyurulmaktadır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bizim referansımızla üye olabilirsiniz:

https://www.chiliz.net/register/UVI8Uk

  • Sosyal Medya

Website: http://www.chiliz.com

Twitter: https://twitter.com/chiliz

Instagram: https://www.instagram.com/chilizdotcom/

Telegram: https://t.me/chiliz_io